Meralar ıslahla daha verimli hale geliyor

01 July Monday, 2024
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü meraların verimliliğinin artması için “Mera Islah ve Amenajman” çalışmalarına devam ediyor. Çalışma kapsamında gübreleme yapılan mera alanlarına suni mera tesisi, hayvan içme suyu tesisleri ve sıvatlar kazandırıldı.
Meralar ıslahla daha verimli hale geliyor Haber: Sivas İl Enformasyon

Hayvancılığa destek meralardan başlıyor, meralar yatırımlarla güçleniyor.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ‘Mera Islah ve Amenajman’ çalışmaları kapsamında meraların bakımını yapıyor, çıplaklaşmış alanları tarıma kazandırıyor.

Islah çalışmalarıyla birlikte bu alanlara; hayvan içme suyu tesisleri, suni mera tesisleri yapıldı, yeni sıvatlar yerleştirildi. Hayvan içme suyu tesisi çalışması kapsamında; Sivas İli Merkez İlçesi Beştepe, Ayli, Bedirli, Kayadibi, Eskiapardı köylerinde, Yıldızeli ilçesi Yukarıçakmak, Karacaören, Ortaklar köylerinde Kangal İlçesi Kuşkayası köyü ve Gürün ilçesi Karadoruk köyünde  “Güneş Enerjili ve Cazibeli Hayvan İçme Suyu” tesisleri yapıldı.

Tesislerin kazandırıldığı 11 köyde 150 bin dekar mera alanında,  19 bin 500 küçükbaş, 2 bin 500 büyükbaş hayvanın kaliteli içme suyuna ulaşması sağlandı.

Üretim potansiyelinin yüksek olduğu Sivas’ta yapılan planlı hayvancılık sayesinde, çiftçinin yüksek kazanç elde etmesi hedefleniyor.

Mera alanlarının güçlenmesiyle bölgede ‘Kırsal Kalkınma Hamlesinin’ başlaması bununla birlikte üretimin artması, köyden kente göçün de önlenmesi sağlanacak.

Sürdürülebilir mera alanları, mevcut bitki örtüsünün artırılmasıyla erozyonun önlenmesine de yardımcı oluyor.
sivas mera ıslah amenajman hayvancılık içme suyu kırsal kalkınma tarım ve orman