Mersin yangını kontrol altında

09 Eylül Cuma, 2022
Mersin'in Gülnar ilçesinde dün sabah başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Çok sayıda uçak, helikopter ve arasözle müdahale edilen orman yangını bölgesinde soğutma çalışmaları devam ediyor.
Mersin yangını kontrol altında
Mersin’deki orman yangını kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor.

Alevler bu kez Gülnar ilçesinde ciğerlerimizi yaktı.

Gülnar'ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkiinde başlayan orman yangını, havadan ve karadan gerçekleştirilen yoğun çalışmaların ardından kontrol altına alındı. Yangın söndürme çalışmalarında 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel görev alırken, tedbir amacıyla boşaltılan yerleşim yerlerindeki vatandaşlar da normal yaşamına dönmeye başladı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, orman yangınının öğle saatlerinde kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini açıklarken, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise hasar tespit çalışmalarına suretle başlanacağını duyurdu. Yaklaşık bin 500 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü yangında insan can kaybı yaşanmazken, yerleşim yerlerindeki evler de zarar görmedi.

Soğutma çalışmaları havadan ve karadan sürüyor

Kontrol altına alınan yangınla ilgili soğutma çalışmaları ise aralıksız devam ediyor. Uçak ve helikopterlerle yangın bölgesine havadan müdahaleler gerçekleştirilirken, karadan da ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Yangının etkisini kaybetmesinin ardından evlerine dönen vatandaşlar, söndürme çalışmalarına katılanlara teşekkür ederek, "Allah devletimize zeval vermesin" dediler.
tarım orman ogm yangın veysel tiryaki mersin