Patatesteki talep daralması için bakanlık devrede

10 Şubat Çarşamba, 2021
Tarım ve Orman Bakanlığı ucuz patatesin doğrudan tüketiciye ulaşması için çalışma başlattı. Belediyelerin üreticiden ucuz patates alımları ilk olarak Niğde ve Nevşehir’de başladı. Böylece üretim fazlası patates sebebiyle üreticinin mağdur olmasının önüne geçilmiş olacak.
Patatesteki talep daralması için bakanlık devrede Patateste üretici de tüketici de mağdur olmayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda, belediye başkanlıklarınca talep düşüklüğünden üreticilerin olumsuz etkilenmemesi için doğrudan üreticilerden ve üretici örgütlerinden patates alımına başlandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın önemli patates üreticisi ülkelerinden olan ve kendi ihtiyacının üzerinde patates üreten Türkiye'nin, 2019'da 4 milyon 979 bin 824 ton olan üretimi, 2020'de yüzde 4,4 artarak 5 milyon 200 bin tona yükseldi.

Yeterlilik oranı yüzde 100'ün üzerinde olan ve 2020'de 124 bin ton patates ihraç eden Türkiye'de, pandemi süreci sebebiyle otel, lokanta ve benzeri toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurt içi ve yurt dışı piyasalarda patates satışları geriledi.

Üretimin geçen yıla göre artmasına karşılık yaşanan talep düşüklüğü ülkedeki stok miktarını yükseltti.

Bu durumun çiftçileri olumsuz etkilememesi için Tarım ve Orman Bakanlığının yönlendirmesiyle belediye başkanlıklarınca doğrudan üreticilerden ve üretici örgütlerinden olacak şekilde alım yapılmaya başlandı.

Belediyelerin yaptığı alımlar, patates üretiminin büyük ölçüde yapıldığı ve doğal şekilde depolandığı Niğde ve Nevşehir'de başlatıldı.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığınca, yurt içi ve yurt dışı patates piyasaları yakından takip edilerek ihracatı artıracak çalışmalar yürütülüyor.
tarım ve orman patates belediye niğde nevşehir