Samsun’da ‘İlkadım Yem Bitkisi’ hasat edildi

25 May Thursday, 2023
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca Samsun’da başlatılan İlkadım Yem Bitkisi Yetiştiriciliği Projesi sürüyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yürütülen projede tarla günü düzenlenerek, hem üreticilere tür tanıtıldı hem de hasat edildi.
Samsun’da ‘İlkadım Yem Bitkisi’ hasat edildi
Samsun’da İlkadım Yem Bitkisi Yetiştiriciliği Projesi kapsamında tarla günü düzenlendi.

Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından birlikte yürütülen “İlkadım Yem Bitkisi Yetiştiriciliği Projesi" çerçevesinde Kalaba Mahallesi'nden Mustafa Tayhan adlı çiftçinin arazisinde 2022 yılı Kasım ayında yaklaşık 5 dekarlık alanda ekimi yapılan İlkadım çeşidi yem hasat edildi. Üreticilere ayrıca yeni tür tanıtıldı.

Proje ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nce tescillenen yerli ve milli çeşitlerinden yüksek verimli “İlkadım Tek Yıllık Buğdaygil Yem Bitkisi (İtalyan Çimi) Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” ile Samsun’da hayvan beslenmesinde yeterli olmayan yem ihtiyacına katkı sağlamak ve yüksek verimli yem bitkisi yetiştiriciliğinin yaygınlaşması hedefleniyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam ise “Hayvancılıkta giderlerin yüzde 70’i yemdir. Eğer bir işletme kendi yemini kendi üretiyorsa kazanç sağlayacaktır, yoksa fabrikalara çalışır. Bugün ilimize baktığımızda kaba yem ihtiyacımız 1 milyon 250 bin ton. Bugün 1 milyon tonu aştık ama bir 250 bin ton gibi bir açığımız var. Biz bu yeni çeşitlerle 19 Mayıs ilçemizde 4 ayrı köyde 5’er dönümlük bir deneme bahçesi kurduk” şeklinde konuştu. 
tarım orman samsun ilkadım yem bitkisi