Samsun’da yağışlar yüksek rekolteli hasat getirdi

08 July Monday, 2024
Buğday ve kanola hasadının devam ettiği Samsun’da rekolte ve kalite arttı. Tarlalarda denetim yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, dane kaybını önlemek için çalıştıklarını belirtti.
Samsun’da yağışlar yüksek rekolteli hasat getirdi
Tarlalarda hasat şenlik havasında geçiyor. Ürün kaybını engellemek için denetimler sürüyor.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, buğday ve kanola hasadı yapılan alanlarda denetimlere katıldı.

Sağlam, 2024 yılı buğday hasadına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “11.06.2024 Tarihinde Bafra ve Ondokuzmayıs ilçelerimizde başlayan buğday hasadında, il genelinde yapılan biçerdöverle buğday hasadı kontrollerinde, buğday verimi 370 kg/da, hasat edilen ürün oranı % 60, dane kaybı % 0,5-1 kg/da, biçim fiyatı 250-350 TL./da arası, olarak tespit edilmiştir. Hububatların topraktan çıkışına denk gelen tarihlerde ilimizde yağışların beklenenden az olmasına bağlı olarak ekinler boy atamamıştır. Ancak mayıs yağmurları ile birlikte zarar eşiğinden dönülerek, ürün kalitesinde olumlu gelişmeler yaşanmış olup,  ürün rekoltesinde önemli artış gözlenmiştir. Bu da bizim ve üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür"

Biçerdöver kullanıcılarına önemli uyarılarda bulunan İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, şu uyarılarda bulundu: "Biçerdöver operatörlerimizi önemsiyoruz. Bol ve bereketli hasat sezonu geçirmemizde katkıları büyük. Biçerdöverleri kullanırken hızlı gitmemelerini, ürünü istenilen düzeyde biçmelerini, dane kaybının en az seviyede olmasını hassasiyetle vurguluyorum. Operatörlerimizin araçlarında mutlaka yangın tüpü bulundurmalarını, sigara içilmemesini tekrar tekrar hatırlatıyorum. Bu vesileyle Çiftçilerimizin ürününün bol, kazançlarının bereketli olmasını dilerim"
samsun buğday kanola hasat biçerdöver denetim tarım ve orman