Şap hastalığına karşı baskın aşılama sürüyor

28 February Wednesday, 2024
Tarım ve Orman Bakanlığı şap hastalığına karşı aşılama çalışmalarını sürdürüyor. Bakan İbrahim Yumaklı tarafından duyurulan “Baskın Aşılama Programı” da onlardan biri. İl, ilçe müdürlüklerince yürütülen programın ilk doz uygulaması ise sürmekte.
Şap hastalığına karşı baskın aşılama sürüyor
Haber: Muğla İl Enformasyon
 
Türkiye genelinde şap hastalığına karşı baskın aşılama programı sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarafından duyurulan ücretsiz aşılama programı ile şap hastalığı riski ortadan kalkıyor.

İl, ilçe müdürlüklerince yürütülen program kapsamında ilk dozlar aşılar 31 Mart tarihine kadar tamamlanmış olacak.

Milas’taki çalışmalara katılan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammed Sevinç “Milas ilçemizde hastalıktan ari işletmemizde şap aşı kampanyası kapsamında ziyarette bulunduk. İlçe Müdürlüğümüz sağlık ekipleri ile şap aşısını yaparken yetiştiricilerimizi ziyaret ediyor, bilgilendiriyoruz. İlimizde şap hastalığına karşı tedbirlerimizi sıkı tutuyoruz. Bunun da olumlu sonuçlarını yıllardır görüyoruz. Bu yıl farklı olarak Bakanlığımız şap hastalığına karşı baskın aşılama programı ile yılda iki doz olan aşıyı üç doza çıkardı. Böylece şap hastalığıyla ilgili olarak ülkemizde arilik oluşturmayı hedefliyoruz. Bu anlamda işletme sahiplerinin sahada çalışmalarını yürüten sağlık ekiplerimize destek olmaları ve direktifleri doğrultusunda hareket etmelerini rica ediyoruz. Sağlıklı hayvan sağlık gıda arzını sağlayacaktır. Bu anlamda işletme sahiplerinin here türlü aşılama programlarına uymaları ve kayıtlarını tutmaları önemli olacaktır.  Arilikte önemli bir yere gelen ilimizde hedefimiz hastalıktan ari hayvancılık bölgesi olmaktır.” dedi.  
tarım orman bakan yumaklı şap aşı program muğla