Su ürünlerine sıkı denetim

01 December Thursday, 2022
Tarım ve Orman Bakanlığının Türkiye genelinde olduğu gibi Denizli’de de eş zamanlı su ürünleri denetimleri devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, balıkların avlanabilir asgari boyları, tazelik ve genel kontrolünü gerçekleştiriyor.
Su ürünlerine sıkı denetim Haber: Denizli İl Enformasyon
 
Balık mevsimi gelmesiyle Tarım ve Orman Bakanlığının balıkçılardaki denetimleri hızlandı.
Kent genelindeki iç sularda, perakende balık tezgâhları ve soğuk hava depolarında il tarım ve orman müdürlükleri ekipleri avlanabilir asgari boyları, balıkların tazeliği ve kontrolü yapıyor.
Denizli’deki denetimler de benzer başlıklarda yapılıyor. Usule aykırı satış yapan işletmelere ceza uygulandı.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar’ın da katılımıyla yapılan denetimlerde; balıkların avlanabilir asgari boyları, balıkların tazeliği ve kontrolü yapılarak uyulması gereken usul ve esaslar hakkında bilgilendirme notları dağıtıldı.

İl Müdürü Çınar yaptığı açıklamada “ Balık, anne karnından başlayarak insan sağlığını çok yönlü, olumlu etkileyen besinlerden biridir. Çünkü balık, yüksek kaliteli protein ve besin ögeleri açısından zengindir. Bağışıklık sistemini korur, Omega3 deposudur, çocukların zekâ gelişimine fayda sağlar, kalp sağlığını korur, diyabet riskini azaltır, kemikleri güçlendirir, Çocukların algılama ve dikkat yetisini artırır. Bu faydalardan yararlanmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için vatandaşlarımızı haftada 2 gün balık yemeye davet ediyorum.” dedi.

Çınar; sürdürülebilir avcılık için her balığa bir kere üreme fırsatı verilmesi gerektiğini, bilimsel olarak belirlenmiş yasal avlanabilir asgari boyun altında av ve satışının yapılmaması gerektiğini ifade etti. Vatandaşlarla ve balıkçılarla sohbet eden Çınar, hayırlı ve bereketli bir sezon dileğinde bulundu.
tarım orman denizli il denetim su ürünleri balık