Taklacı güvercinlere titiz inceleme

25 Ekim Cuma, 2019
Sivas Güvercinleri Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği'ne üye akademisyenler sadece Sivas'a özgü olduğu düşünülen taklacı ve oyuncu güvercin ırkını tescillemek için çalışma başlattı.
Taklacı güvercinlere titiz inceleme Sivas’ın taklacı ve oyuncu güvercin ırkı tescilleniyor.

Sivas coğrafyasına özgü nitelikler taşıyan 'Sivas taklacı ve oyuncu güvercin' ırkının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescillenmesi için çalışma başlatıldı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Profesör Dr. Faruk Balcı, "Sivas’ta bulunma nedenlerimizden en önemlisi Sivas taklacı, oyuncu güvercininin ırk özelliklerini ortaya koymak. Bu türün ırk tescilinin resmi olarak yapılması için tescilin başlatmaktı. 2 gündür çalışıyoruz, ırkın genel özelliklerinin tanımladık. Bunlar morfolojik bir ırk özelliği oluyor. Ölçümsel olarak özelliklerini belirlemelerine başladık. Performans özellikleri, uçuş özellikleri onları belirleyerek aynı zamanda genetik çalışmaları için materyaller alıp bunların hangi genleri barındırdığına yönelik çalışmalarımızı yapacağız. Her ırk güvercin morfolojik olarak ve performans özelikleri olarak birbirinden ayrıdır. Sivas güvercininin genel olarak yapısal özelliğine baktığımız zaman cesur ve atletik yapı görüyoruz. Göğüsleri oldukça geniş, buda akciğer kapasitesinin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Çok harika kafa ve boyun yapısı var. Bütün bacaklar, vücut oranı hepsi bir uçuş güvercini için olması gereken özellikleri ideal bir şekilde barındırmaktadır. Uçuş özelliği çok uzun süre uçma ve uçmaya dayanıklılığı çok üst düzeyde olan bir ırk. Yaptığımız çalışmalar sonrası Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme genel müdürlüğünde ırk tescil komisyonu var proje yaparak ırkımızı tescil etmek için oraya başvuruda bulunacağız. Orada ırk tescil komisyonu var, bu verilerimizi ortaya koyduğumuz zaman onlar inceleyip bunu bir ırk olarak tescil edip resmi gazetede yayınlayacaklar” dedi.

Bütün güvercinleri tek tek tartıp boylarını ölçen uzmanlar tescil alabilmek için titiz bir çalışma yürütüyor.

Kuşları santim santim ölçen uzmanlar elde ettikleri sonuçlarla; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’ndeki ırk tescil komisyonuna başvuracaklar.

Sivas Güvercinleri Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Haluk Karyağdı, çalışmalarda her bir güvercinin özelliklerini belirlemek için 5 dakika süren detaylı bir çalışma yapıldığını söyledi. Karyağdı, “ Üniversiteden hocamız sevgi hanım Sivas taklacı güvercininin ırk çalışmasını yapacağını söyleyince mutlu olduk. Derneğimizin en büyük amaçlarından biriside bu ırkımızı tescil ettirmekti. Şükürler olsun hocamız böyle bir çalışmaya ön ayak oldu. Eşi de bizim bu çalışmamıza büyük destek verdi. Faruk Balcı hocamız çalışmalarını yapmak için Bursa’dan geldi. Kuşlarımızı inceledi belirli alt yapı çalışmalarını başlattılar. Ben bu çalışmanın bu kadar detaylı olacağını tahmin etmemiştim. Hocamıza gerçekten çalışmaları için teşekkür ederim. Sivas'ımız da gerçekten böyle güzel bir değer var, bu değeri bilimsel olarak da ortaya koysak güzel olacak. Güvercinleri tek tek tartılması, bütün ölçüleri yapılıyor. Bir güvercinin ölçüm işlemleri 5 dakika sürüyor. Kanat ölçüsü, boy ölçüsü, ayak ölçüsü, kuyruk ölçüsü yapılıyor. Çok geniş çaplı bir çalışma yapılıyor” ifadelerini kullandı.
 
sivas güvercin tescil tarım orman