Tarım kampı “Lider Çocuklar”ı ağırladı

10 Haziran Cuma, 2022
İlkokul öğrencileri "Lider Çocuk Tarım Kampı"nda bilim, heyecan, eğlence, gezi ve hediyelerle dolu bir hafta yaşadı. Denizli’de çocuklar kentin sembolü horozları tanıdı, su ürünleri yılı dolayısıyla düzenlenen gezilere katıldı. Malatyalı meraklı minikler de kamp günlerini öğrenerek, gezerek ve eğlenerek geçirdi.
Tarım kampı “Lider Çocuklar”ı ağırladı Haber: Denizli İl Enformasyon

Lider Çocuk Tarım Kamplarına katılan çocuklar tarımı farklı yönleriyle tanıdı. Bilgi ve tecrübeyle donandı.

Denizlili minikler kampta unutamayacakları günler yaşadı

Denizli horozunun tüm özelliklerini öğrenen lider çocuklar, hayvanları yakından inceledi.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonu ile bu yıl 8.'si düzenlenen Lider Çocuk Tarım Kampı'na katılan Pamukkale İlçesi İstiklal Fitnat-Ahmet ENGİN İlkokulu 4. sınıf öğrencileri için bilim, teknik, heyecan, eğlence, gezi ve hediyelerle dolu bir hafta oldu. Kampın 1. gününde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün toplantı salonunda teşkilat yapısı, görevleri, personel yapısı ve işleyişi hakkında uygulamalı bilgiler verildi. Daha sonra İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Toprak Tahlil Laboratuvarına inceleme gezisi yapılarak kullanılan makine, malzemeler ve toprak tahlili hakkında bilgiler verildi. Öğleden sonra ise İl Müdürlüğü bünyesinde Denizli Horozu Irkı Üretim Biriminde yerel sembolümüz olan Denizli horozu ve tavuğunun tanıtımı yapıldı.

Ağlayan Kaya şelalesinin doğal güzelliği öğrencilere tanıtıldı

Su Ürünleri ve Balıkçılık Hizmetlerinin tanıtıldığı kampın 2. gününde Merkezefendi İlçesinde Su Ürünleri Üretim Tesislerine teknik gezi düzenlendi. Burada Alabalık işletmesindeki balıkların hangi aşamalardan geçerek paketlenip yurt dışına ihraç edildiği anlatıldı. Daha sonra Çal İlçesindeki Alabalık Yetiştirme Çiftliğine Teknik gezi düzenlendi. Alabalık çiftliğinde balıkların hangi evrelerden geçerek yetiştirildiği öğrencilere aktarıldı. Ağlayan Kaya şelalesinin doğal güzelliği öğrencilere tanıtıldı. Kampın 3. gününde Su Ürünleri ve Balıkçılık Şubesindeki uzman personel eşliğinde markette balık reyonunda balıkların standartlara uygun olup olmadıkları ölçülerek denetimi yapıldı. Reyondaki balıkların özellikleri tek tek anlatılarak tanıtıldı.

Kamp sonunda çocukların deneyimlerini dinleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar, lider çocuklara katılım belgeleriyle birlikte hediyeler verdi.

Haber: Malatya İl Enformasyon

Lider çocuklar Malatya’da da sahada

Malatya Lider Çocuk Tarım Kampı bilginin ve eğlencenin merkezi oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığının çocukların merak ettiklerini yerinde öğrenmeleri için düzenlediği etkinliğe Malatya’da  Yeşilyurt İlçesindeki Yakınkent Borsa İstanbul İlkokulu 4. sınıf öğrencileri katıldı.

"Uluslararası Geleneksel Su Ürünleri Yetiştiriciliği" temasıyla gerçekleştirilen etkinliklerde çocuklar balıkçılık tesisi gezdi.

Bilginin eğlence ve neşe içinde verildiği kampları her yıl tüm yurtta Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordine ediyor.

Doğa ile iç içe üç gün geçiren Malatyalı lider çocuklara kamp sonunda katılım belgesi verildi.
lider çocuk tarım kampı malatya denizli balık su ürünleri eğitim tarım ve orman