Tarım sektörü Samsun fuarında buluştu

15 September Thursday, 2022
7. Samsun Tarım Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı. TÜYAP’ın organize ettiği fuara, gıda, gıda işleme teknolojileri, paketleme ve tarım aletleri başta olmak üzere 63 firma 105 marka katıldı. Yöresel lezzetlerin de yer aldığı fuara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Tarım sektörü Samsun fuarında buluştu Samsun Tarım Fuarı kapılarını açtı, sektör temsilcileri ve üreticiler yeniliklerle buluştu.

Türkiye’nin önemli tarım fuarlarından biri olan Samsun Tarım Fuarı, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, başta olmak üzere önemli kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve çok sayıda firmanın katıldığı fuar, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde törenle açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, törende yaptığı konuşmada, Samsun'un iklimi ve verimli topraklarıyla önemli bir tarım potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Dağlı, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bize düşen biz bunu nasıl değerlendiririz? Yatırıma ne kadar dönüştürebiliriz? Üretime ne kadar dönüştürebiliriz? Halkımızın insanlığını hizmetine nasıl dönüştürebiliriz? Aslında bunun üzerinde durmak lazım." dedi.

Samsun'un tarımsal üretiminin nitelikli olduğunu ancak daha da geliştirilebileceğini işaret eden Dağlı, "Örtü altına nasıl geçilebilir? Katma değeri yüksek ürünler nasıl daha fazla üretilebilir? Bunların saklanması ve değerlendirilmesi suretiyle pazarlanması ve ihracatını arttırılarak katma değerini nasıl daha fazla arttırabiliriz? Bizim aslında üzerinde durmamız gereken konular bunlar" şeklinde konuştu.

TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü de fuara birbirinden değerli firmaların eşlik ettiğini belirterek şunları söyledi:  "63 firma 105 marka fuarda yerine aldı. İstanbul'dan İzmir'den, Bursa, Konya, Ankara'dan sektörün en önemli üretici ihracatçı markaları fuarda yerine alıyor. Samsun ve bölgeden katılan firmalarımız var. Bu coğrafyanın en önemli buluşması Samsun Tarım Fuarı."
Ersözlü, fuarın bölgeye katkılarına değinerek,
"Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Samsun'dan ülke tarım ekonomisine, tarım ticaretine, ihracatına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Tüm arkadaşlarım gerek yurt içinden gerek yurt dışındaki pazarlama çalışmalarıyla fuara yoğun bir şekilde ziyarete açılmasını sağlıyorlar. Geçtiğimiz yıl 57 bin civarında ziyaretçiyle kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz 100 bine yakın ziyaretçiye kapatmak istiyoruz." Diye konuştu.

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, ilçe belediye başkanlarının da katıldığı fuarda konuşmaların ardından açılış yapıldı.

Yöresel lezzetlerin de yer aldığı fuara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Fuar, 18 Eylül'e kadar ziyaretçileri ağırlayacak.
samsun fuar tarım gıda teknoloji tarım makine tuyap tarım ve orman