Tohum desteğiyle verim artacak

19 Nisan Pazartesi, 2021
Ağrı'da tarımda verimliliğin artırılması ve yem bitkilerinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında çiftçilere 85 ton korunga ve silajlık mısır tohumu dağıtıldı.
Tohum desteğiyle verim artacak Bitkisel üretime tohum desteği geliyor, projeyle hayvancılık da gelişiyor.

Ağrı'da üreticilere dağıtılan 85 ton silajlık mısır ve korunga tohumuyla tarımda verimliliğin artırılması hedefleniyor.

"Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında bin çiftçiye tohum dağıtımı için düzenlene programda Vali Osman Varol çiftçilere seslendi. Vali Varol, göreve geldiğinden buyana dünyanın, ülkenin ve ilin ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu vurgulamaya çalıştıklarını söyledi.

Ağrı'nın tarım ve hayvancılıkta daha önemli bir noktaya gelmesi gerektiğini ve bunun için projeler geliştirip hayata geçirdiklerini belirten Varol, "Tarımsal üretimimizi tarla tarımı ve bahçecilik anlamında geliştirmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan da hayvancılık alanındaki potansiyelimizi artırmaya hem mevcut hayvan varlığımızı hem de bu varlıktan elde ettiğimiz geliri ve katma değeri artırmak için farklı proje ve çalışmalar üretiyoruz." dedi.

Varol, hayvancılığın çok önemli faaliyet alanı olduğunu vurgulayarak, proje kapsamında yem bitkilerinin kentte geliştirilmesi, miktarı ve kalitesinin artırılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Çiftçilerin birim başına daha fazla verim elde etmelerini arzuladıklarını aktaran Varol, şunları kaydetti:

"525 çiftçimize 100'er kilodan yaklaşık 52,5 tonluk korunga tohumu dağıttık. Ayrıca 32 tonluk silajlık mısır tohum dağıtımı gerçekleştirdik. Burada bin kadar çiftçimize hitap etmiş olacağız. Buradan elde edilen gelirin verim artışının diğer taraftan önemle desteklediğimiz hayvancılık sektörümüze de çok büyük katkılar sağlayacağını da düşünüyoruz. Tarımsal ve gıda üretimine ülkemizin her aşama ve seviyede ne kadar destek verdiğinin bir güzel kanıtını da aslında burada hep birlikte görüyoruz."

İhtiyaç sahiplerine dağıtılan yemeklik patates ve soğanların Ağrı'da da dağıtılmaya başlandığını ifade eden Varol, bundan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

İl Özel İdaresi'nin finansmanıyla Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışmasıyla tohum desteği alan çiftçiler programdan mutlu ayrıldı.
ağrı tohum destek silajlık mısır korunga bitkisel üretim tarım ve orman