Türkiye-Orta Doğu Ticaret Fuarı, Kastamonu'da başladı

23 Eylül Cuma, 2022
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı: "Tarım ve Orman Bakanlığı olarak krizlerde vatandaşımızın gıdaya ulaşması ile ilgili herhangi bir sorun olmaması için elimizden geleni yaptık"
Türkiye-Orta Doğu Ticaret Fuarı, Kastamonu'da başladı Kastamonu'da İstamonu Fuarcılık tarafından Kuzeykent Fuar Alanı'nda organize edilen ve kamu kurumlarının yanı sıra turizm, ahşap, bilişim, çevre, enerji, elektrik, eğitim, gıda, inşaat, makine, maden, mimarlık, otomotiv, plastik, sağlık, tarım ve tekstil sektörünün temsilcilerinin katıldığı Türkiye-Orta Doğu Ticaret Fuarı başladı.

Orta Doğu ülkelerinden katılımcılarla Türk firmalarını bir araya getiren fuar, 24 Eylül'e kadar açık kalacak.
Fuarın açılış programında Madenciler Korosu konserinin ardından halk oyunları ekipleri gösteri sundu.
Fuarda konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı fuarların, farklılıkların bir araya gelmesi, teknolojinin takibi ve yeni pazarların oluşması gibi pek çok alanda önemli etkisinin bulunduğuna dikkati çekti.

Yumaklı, şöyle konuştu:

"İklim değişikliği, Rusya-Ukrayna savaşı, pandemi, ekonomik krizler, bunların hepsi dünyadaki bütün ülkeleri bir teste tabi tuttu. Bizim memleketimiz bu testi başarıyla geçti. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tahıl koridoru diyoruz. Dünyadaki bütün ülkelerin gıpta ile baktığı diplomasi başarısıdır. Hem yurt dışı hem de yurt içerisinde bu krizlerin hepsinin üstesinden Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği sayesinde geçmiş olduk. Biz de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak krizlerde vatandaşımızın gıdaya ulaşması ile ilgili herhangi bir sorun olmaması için elimizden geleni yaptık."
 
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise fuarların Orta Doğu ile ticareti geliştirmek ve Batı Karadeniz'in potansiyelini ortaya koymak açısından önem taşıdığını anlatarak, "Ama bu fuarları daha profesyonel yapalım. Yurt dışından buraya firmalar getirelim. Kastamonu'nun güzelliklerini herkese göstermek istiyoruz. Batı Karadeniz'deki 8 ilimizin toplam ihracatı 2021 yılında 2,7 milyar dolar. Zonguldak 1. sırada, Kastamonu önde gelen illerimizden bir tanesi. Kastamonumuzun ihracatı geçen yıl 385 milyon dolar. Yeter mi? Tabii ki yetmez. İhracatı artırmamız lazım. Bu açıdan bu fuarlar çok önemli." diye konuştu.

Kastamonu Valisi Avni Çakır da fuarın hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Fuarlar, taraflar arasında ticaretin ve ticari ilişkilerin geliştiği, iş birliği fırsatlarının hayata geçirildiği, yatırım olanaklarının oluştuğu önemli ekonomik buluşmalardır. Türk ve Orta Doğu iş aleminin bu fuar ile ilimizde bir araya gelmesi ve iş potansiyeli olan farklı sektörlerde yeni ticari köprülerin kurulacak olmasından dolayı son derece memnunuz." ifadelerini kullandı.
tarım orman İbrahim Yumaklı fuar kastamonu