Uludağ yılbaşına denetimlerle hazırlandı

30 Aralık Perşembe, 2021
Yeni yıla girmek için pek çok tatilcinin tercih ettiği Uludağ’da otel ve işletmeler denetlendi. Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlileri bölgedeki tüm işletmelerde titiz bir gıda denetimi yaptı. İşletmelerde halk sağlığı ve gıda güvenliği ile ilgili bilgilendirme de yapan denetim ekipleri kurallara uygun olmayan işletmelere uyarı ve ceza işlemi uyguladı.
Uludağ yılbaşına denetimlerle hazırlandı Haber: Bursa İl Enformasyon - Kamera:  Bilgin ÇALIŞKAN - Fotoğraf: Şükrü KOCA

Yılbaşı yoğunluğunun yaşandığı Uludağ’da hazırlıklara denetimler de eşlik etti.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri bölgede bulunan otel ve işletmelerde titiz bir gıda denetimi gerçekleştirdi. Denetimlerde İşletmelere halk sağlığı ve gıda güvenliği ile ilgili olarak nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Denetimlere katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, çiftlikten sofraya gıda güvenilirliğini sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

Aygül, “Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak temel amacımız, ilimizdeki çiftlikten sofraya gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye her zaman yeterli ve güvenli gıda arzını sağlamaktır. İlimiz genelinde gıda üretim, satış ve depolama faaliyeti yapan işletmelerde de gıda güvenliğini sağlamak ve tüketiciye güvenilir gıdayı sunmak için 2019 yılında 53.864,  2020 yılında 59.879, 2021 yılında ise şu ana kadar 60.786 denetim gerçekleştirilmiştir. İlimiz; gıda işletmelerinin denetim sayısına bakıldığında Türkiye sıralamasında 2018, 2019 ve 2020 yılında 4.   olmuştur.  Bu başarımızı gelecek yıllarda da sürdürmek istiyoruz.

Uludağ’ın 1. Bölge ve 2. Bölge diye ayrılan iki bölgesinde 69 adet gıda işletmemiz bulunmaktadır. Kış aylarının vazgeçilmezi olan ve en çok tercih edilen kayak bölgesi olan Uludağ’daki bu işletmelerde kontrol görevlilerimizce gıda denetimlerini hassasiyetle yapılmakta ve otel ve işletmelere halk sağlığı ve gıda güvenliği ile ilgili olarak nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler de yapılmaktadır. 5996 Sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” kapsamında denetlenen işletmelerde; gıda ve alkollü içkilerin güvenilirliği, Covid-19 önlemleri, genel ve özel sağlık bilgisi esaslarına uyulup uyulmadığı, gıdaların saklanma, pişirilme, sunum koşulları kontrol edilerek özellikle alkollü içkilere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri yapılmaktadır.” dedi.

Uludağ’ın Bursa’nın marka değeri olduğunu söyleyen Aygül, yılbaşı ve kış turizminde vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşmaları ve güvenle tatil yapmaları için denetimlerin devam edeceğini de belirtti.
bursa uludağ gıda denetim güvenilir gıda gıda kontrol bandrol yılbaşı tarım ve orman