Yalova’da midye yetiştiricileri artık sertifikalı

18 November Friday, 2022
Yalova su ürünleri sektöründe de kaliteyi hedefliyor. Türkiye’nin ilk organik midye üreticileri Çınarcık ilçesinde düzenlenen törende sertifika aldı. Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar eğitimli üreticilerle verimin de artacağını kaydetti. Önümüzdeki sezonlarda tam kapasite üretimle 9 bin ton midye üretimi hedefleniyor.
Yalova’da midye yetiştiricileri artık sertifikalı
Türkiye’nin ilk organik midye üreticileri sertifikalarını törenle aldı.
 
Yalova'nın Çınarcık ilçesi Esenköy beldesinde midye yetiştiriciliği yapan üreticiler eğitim programını tamamladı, sertifikalarını törenle aldı. 

Yalova’nın yeni bir ilke daha katkı sağladığını belirten Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, midyenin katma değeri yüksek ürünlerden olduğuna dikkat çekti.

Hasdemir, Yalova’nın katma değerli ürünler üreterek ülkenin her tarafına katkı sağlayan önemli bir üretim merkezi olduğunu anlatı. Geçmişte 92 ayrı bitki çeşidini Türk tarımıyla tanıştıran Yalova’nın yeni bir ilke daha katkı sağladığını belirten Hasdemir, “Bugün de bunlardan bir yenisini organik tarım ve iyi tarım uygulamaları kriterlerinde midye yetiştirerek bir yenisini ekleyen birinden bahsediyoruz. İçinde bulunduğumuz süreçte insanlık; küresel pandemi, iklim değişikliği ve savaşlarla gıdanın önemine çok daha fazla dikkat etmekte. İnsanlığın birinci öncelikli gündemi beslenme gıda olmalı. Bunun en güzel örneği de Karadeniz'deki açılan koridorun ismi. Enerji koridoru değil, Karadeniz'in kıyısında açılan koridorun ismi bir başka ürün de değil, bir tahıl koridoru” diye konuştu. 

Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Yetiştiricilik Daire Başkanı Tanju Özdemirden de konuşmasında su ürünlerine talebin her geçen gün arttığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl su ürünleri ihracatında önemli bir artış yaşanmasıyla 238 bin ton ürünün ihraç edildiğini kaydeden Özdemirden, 1,4 milyar dolar gelir elde edildiğini anlattı. 

Kentteki midye üretimi hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar ise, “Misafirler, ülkemizde 2022 Eylül ayı verilerine göre 38 midye çiftliği bulunmakta olup, toplam kapasiteleri 35 bin ton yıldır. Yalova ilimizde Bakanlık olarak verdiğimiz izinlerle bugün 7 adet midye yetiştiricilik tesisinden 6 tanesi üretim faaliyetlerine başlamış olup, 1 tanesi de kurulum aşamasındadır. Halihazırda mevcut kapasite 3 bin 863 ton yıl olup, tam kapasite üretime geçildiğinde 9 bin ton yıl üretim yapılacaktır” şeklinde konuştu. 

Midyelerden yapılan ürünlerin sergilendiği program, sertifikaların üreticilere takdim edilmesiyle sona erdi.
 
Yalova’da faaliyet gösteren üretim tesislerinin tam kapasite çalışmasıyla üretimin 9 bin tona kadar çıkması hedefleniyor. 
yalova midye üretim tesis sertifika su ürünleri tarım ve orman