Ankara’da gıda denetimleri sıklaştı

04 December Monday, 2017
Yeni yıla yaklaşılırken Ankara’da gıda denetimleri de hız kazandı. Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz özellikle yılbaşı öncesi denetimleri arttırdıklarını, Başkentlilerin gıda güvenliği konusunda herhangi bir endişe duymamaları için 24 saat esasına göre çalışma yürüttüklerini kaydetti.
Ankara’da gıda denetimleri sıklaştı Haber: Ercan AKSOY
Kamera: Ekrem ALACAPUNAR
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz gıda denetim görevlileriyle birlikte denetime çıktı. İşletmelerin imalâthanelerinin ve sunum yapılan reyonlarının da incelendiği denetimlerde ham maddelerin son kullanılma tarihleri, muhafaza koşulları ve etiket bilgilerinin eksiksiz olmasının yanı sıra genel ve özel hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı da kontrol edildi. İl Müdürü Bülent Korkmaz, yapılan denetimlerde ciddi bir sorunla karşılaşmamalarının, gıda denetim personelinin 24 saat süreyle aralıksız olarak çalışmalarının sonucu olduğunu kaydetti.
Gıda denetimleriyle ilgili bilgi veren Korkmaz, sahada görev yapan 250 denetim görevlisinin gece gündüz çalışarak denetimleri sürdürdüklerini ifade etti. Başkent’te yaklaşık 33 bin civarında gıda işletmesi olduğunu belirten Korkmaz, “2016 yılında bu 33 bin civarındaki gıda işletmesine yönelik olarak yaklaşık 53 bin denetim gerçekleştirdik. Kasım ayının sonlarındayız, yüzde 35-40 civarında bir artışla denetim sayımız bugün itibarıyla 63 bine ulaştı. Geçen seneki denetim sayısının çok çok üstünde bir denetim gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.
2017’de işletmelerden 4 bin 50 numune toplandı
Denetimler esnasında bazı ürünlerden numune alarak içerik kontrolü yaptıklarını da belirten İl Müdürü Korkmaz, Başkent’te bu yıl 4 bin 50’nin üzerinde numune topladıklarını açıkladı. Korkmaz, “Esasında genele baktığımızda hem asgari teknik ve hijyen bakımından hem de gıda güvenliği açısından yapılan eğitim faaliyetleriyle, yürütülen denetim hizmetleriyle işletmelerimizde geçmişe oranla çok ciddi bir iyileşme meydana geldiğini görüyoruz. Tabii denetimler arttıkça bunun piyasada olumlu yansımalarını da hep beraber müşahede ediyoruz.” dedi.
“24 saat konunun takipçisiyiz”
Başkentlilerin sağlıklı gıdaya ulaşması noktasında 24 saat konunun takipçisi olduklarını belirten Korkmaz, imalâthanelerde, yol, saha, toplu tüketim ve satış alanlarında kontrolleri aralıksız olarak sürdürdüklerini dile getirdi. Korkmaz şunları söyledi:
“Esasında bizim gıdadaki iddiamız şu: Tarladan sofraya veya çiftlikten çatala gelinceye kadar gıdanın her aşamasını takip ediyoruz. Bugün denetim yaptığımız bu işletmede en nihai yerdeyiz, yani toplu tüketim ve imalât yerindeyiz. Tabii bununla yetinmiyoruz, gıdanın başlangıç noktasından son tüketiciye gelinceye kadar onun imalâtı, paketlenmesi, işlenmesi, depolanması, nakliye ve muhafaza koşullarının tamamını gıda denetimi ekibindeki arkadaşlarımız 24 saat esaslı olarak denetliyorlar. Vatandaşımız hiçbir şekilde endişe etmesin. Gıda denetim ekiplerimiz 24 saat görevlerinin başındadır.”
Özellikle risk esaslı denetim yaptıklarını belirten İl Müdürü Korkmaz, Başkentlilere gıda konusundaki hassasiyetleri için çok teşekkür ettiğini belirterek “Gerçekten çok bilinçli bir tüketicimiz var. Şunu da söylüyoruz zaman zaman, evet biz kamu olarak gerekli denetimleri her zaman yapacağız ama en büyük denetçi aynı zamanda tüketicidir. Tüketiciler, işletmelerde görmüş olduğu aksaklıkları Alo 174 Gıda Hattı’na, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize bildirecekler biz de anında gereğini yapacağız.” şeklinde konuştu.
İşletme yetkililerinden Yunus Yılmaz ise rutin olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üç ayda bir denetlemeye gelindiğini belirterek denetimlerden memnun olduklarını dile getirdi. Yılmaz, “Her daim biz de hazır durumda olmak isteriz çünkü gıda hassas bir konu. Yönetmelikler, hijyen ve stabil üretim kalitesi en önemli unsurumuzdur. Biz üretim esnasında sürekli hazır oluruz ve her daim de o şekilde olmaya özen gösteririz.” dedi.
Ankara’da gıda işletmelerine yönelik olarak yapılan denetimlerin aralıksız bir şekilde ve artarak süreceği, tüketici sağlığını olumsuz etkileyecek faktörlerle karşılaşıldığı durumlarda ise cezai işlemlerin tereddütsüz bir şekilde uygulanacağı bildirildi.
 
Gıda denetimi Ankara gıda denetimi Alo 174 Bülent Korkmaz Ankara il gıda tarım