Ankara’da kurban pazarları denetleniyor

15 Ağustos Çarşamba, 2018
Kurban pazarları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetleniyor. Vatandaşların mağdur olmaması ve hayvan sağlığı açısından yapılan denetimler bütün yurtta sürüyor. Web Tarım TV, Ankara Yenimahalle Yakacık Kurban Pazarı’ndaki denetimlere katıldı.
Ankara’da kurban pazarları denetleniyor Haber: Cem BAYAN
Kamera: Caner TOPGÜMÜŞ
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
 
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban pazarlarında Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri, vatandaşların mağdur olmaması ve hayvan sağlığı açısından yapılan denetimlerini bütün yurtta sürdürüyor. Web Tarım TV, Ankara Yenimahalle Yakacık Kurban Pazarı’ndaki denetimlere katıldı.

Ankara’daki kurbanlık sayısı 95 bin

Denetimlere Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz da katıldı. Korkmaz satıcılara bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulundu. Ankara’da 33 bin büyükbaş olmak üzere yaklaşık 95 bin kurbanlığın var olduğunu belirten Korkmaz, “Ankara’da yeterli hayvan varlığı mevcut. Geçen yıla göre fiyatlar 16-17 bin lirayken bu yıl bu fiyat 19-20 bin lira.” dedi.

“Dişi hayvanların kesilmesi yasak”

Dişi hayvanların kesiminin yasak olduğunu vurgulayan Korkmaz, “Dişi, anaçtır, geleceğimizdir. Bunların kesilmesi demek hayvancılığın zarara uğraması demektir. Sadece veteriner sağlık raporuyla damızlık özelliğini kaybetmiş hayvanlar hariç dişi hayvanların kesimi yapılmayacaktır. Bu konuda besicilerimize bilgi verdik.  Yol kontrollerinde ve burada kontrollerimiz sürüyor. Hiçbir şekilde satış noktalarında satışı, kesim hanelerde kesimi yapılmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımız bizimle iletişime geçebilir”

Vatandaşlara uyarılarda da bulunan Korkmaz, “Hayvanların sevk belgeleri mutlaka olmalı. Göz ve diş gibi fiziki kontrol edilmeli. Eğer vatandaşlarımız yardım isterse tatilde ve bayramda da pazarlarda hizmet veren bakanlık ve belediye yetkilileriyle irtibata geçebilir. Kurban süresi boyunca onaylı kesim noktaları hem tarım teşkilatı hem de diyanet teşkilatı internet siteleri üzerinden duyuruldu. Vatandaşlarımız buralarda kesimlerini yapabilirler.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.
 
Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, kurbanlık hayvanların internet üzerinden bilgilerinin yer aldığı ‘HAYSAG’ uygulamasını anlattı. Korkmaz konuşmasını “Vatandaşımız bu uygulama ile hayvana ait yaş, doğum yeri, aşı gibi bilgilerine rahatça ulaşabilirler. Bunun için Her telefona yüklenebilen bu uygulamaya hayvan küpesindeki kod girilmesi yeterli.” ifadeleriyle tamamladı.
 
 
kurban Ankara denetim bayram Bülent Korkmaz HAYSAG