Çiftçinin sörf tutkusu

09 Kasım Perşembe, 2017
Alanya'da yaşayan 39 yaşındaki çiftçi Hayri Yenialp, deniz tutkusunu sörfle birleştirdi.
Çiftçinin sörf tutkusu Antalya'nın Alanya ilçesinde muz yetiştiren Hayri Yenialp, arkadaşının tavsiyesiyle tanıştığı ve tutkusu haline gelen sörf için merkez kurdu. 
Alanya'da yaşayan 39 yaşındaki Hayri Yenialp, deniz tutkusunu sörfle birleştirdi. Babasına ait muz bahçesinde haftanın 3 günü çalışan Yenialp, sörf sporunu, hava şartları kötü olduğunda yapıyor.
Yenialp, kış aylarında yağışlı, çok rüzgarlı havayı spor ve eğlenceye dönüştürüp, bir grup arkadaşıyla sörf tutkunlarını Alanya'ya çekmeye başladı. Arkadaşlarıyla kurduğu Alanya Sörf Takımı'yla etkinlikler gerçekleştiren Yenialp, hazırladıkları projeyle de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan (BAKA) hibe almayı başardı. Alınan hibeyle Yenilap'ın iki noktada kurduğu sörf merkezinde eğitim veriliyor.
Hayri Yenialp, muz bahçesinde çalıştığını, yağmur sezonu başlayınca sulama işlerinin azaldığını aktararak, 2009'da bir arkadaşının Alanya'ya ilk kez sörf tahtası getirmesiyle sörfle tanıştığını dile getirdi.
Sörfü denemeye başladığında çok hoşlandığını, tutku haline geldiğini anlatan Yenialp, şöyle konuştu:
"Sörf merkezi kurarak turizme katkı sağlamak istedim. Kurduğum merkezde yerli ve yabancı turistlere eğitim veriyoruz. Denizin dalgalı halinden hoşlanıyorum. Kötü havalarda, dalgalı denize girip rahatlıyoruz. Spordan öte rehabilite eden bir etkinlik. Yarışlar düzenliyoruz. Burası çok fazla etkinliklerin düzenlendiği bir ilçe. Alanya, sadece yaz aylarında denize girilen, plajlarında güneşlenen ve turistlerin vakit geçirdiği bir yer değil. Turizmin ilçede kışın da yapıldığını bu sporla göstermek istiyoruz. Dalgalı denizlerde ve fırtınalı havalarda sahillerin dolabileceğini biliyoruz. Çünkü Alanya plajları, sahilleriyle bu sporu yapmaya çok uygun."
Yenialp, sörfün ilçede bilinirliğini artırmak için çalışmalarına devam edeceğini kaydetti.
 
çiftçi sörf tutku Antalya alanya