Hasat sonrası kayıplar için yeni proje

17 January Wednesday, 2018
Bursa'da, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından "Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar" projesi başlatıldı.
Hasat sonrası kayıplar için yeni proje Bursa'da, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan, Avrupa Komisyonu Erasmus Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar Programı kapsamında desteklenen "Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar" projesi başlatıldı.
İhracat miktarı yüksek olan ancak hasat sonrası en fazla kaybın görüldüğü incir, kiraz, domates ve üzümün seçildiği proje kapsamında, ürünlerin kalite ve pazarlanabilirliğini artırmak için sektörlerde gıda tedarik zinciri ve mesleki eğitimi geliştirilerek, hasat sonrası kayıpların azaltılması amaçlanıyor.
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi TARIM AŞ ve Bursa Ticaret Borsası ortaklığında yürütülecek projeye, İspanya'dan Gıda ve Konservecilik Ulusal Teknoloji Merkezi, Romanya'dan Dunarea De Jos Üniversitesi ve Avusturya'dan ISEKI-Gıda Derneği de ortaklık edecek.
İki yıl sürecek proje kapsamında, "İyi Hasat Teknikleri", "İyi Depolama ve Taşıma Uygulamaları", "Paketleme Olanakları", "Perakende ve Toptan Satış Koşulları", "Gıda Kayıpları Değerlendirmesi", "Meyvelerin Pazarlama Olanakları" konularında eğitimler düzenlenecek.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projeye ilişkin olarak Gen Bankası'nda gerçekleştirilen toplantıda, tarımla ilgili daha fazla gelir elde edebilecekken, ciddi kayıplar verildiğini söyledi.
 
bursa hasat kayıp proje