Kadın çiftçiler birlik oldu, doğa dostu sera kurdu

23 Ocak Salı, 2018
Beypazarı’nda aldıkları destekle güneş enerjili sera kuran kadın çiftçiler, örnek bir projeye imza attılar. El birliğiyle kurup geliştirdikleri seralardan elde ettikleri gelirden memnun olan kadınların hedefleri ilerde seraları daha da çoğaltmak.
Kadın çiftçiler birlik oldu, doğa dostu sera kurdu Haber: Müge ÇEVİK – Neslihan AKTAŞ
Kamera: Aytek BASİ
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

“Kadın Çiftçiler Yeşil Üretimle Domates Üretiyor, Hayatları Değişiyor” projesiyle hayatları değişen Beypazarlı kadın çiftçiler kendi işlerinin patronu olmanın sevincini yaşıyor.
Ankara'da bir ilk olma özelliği taşıyan güneş enerjili sera projesi Beypazarı İlçesi Yoğunpelit Mahallesi’nde hayat buldu.
İlçedeki gelir seviyesi düşük kadınlara yönelik olarak başlatılan projenin ilk ayağında Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kadın çiftçilere seracılık, sulama ve fide yetiştiriciliği konularında kapsamlı eğitimler verildi.
Girişimci kadın çiftçiler kurulan seralardan, kendilerine verilen eğitim ve desteklerden ama en çok da kendi işlerini kurmaktan memnunlar. Bu projenin onlara en büyük getirisi kendilerine olan güvenlerinin artması olmuş.
Güneş enerjili seraların kurulmasını ve proje koordinatörlüğünü Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü üstlendi. Her hafta kadın çiftçileri ziyaret eden il müdürlüğü teknik personeli danışmanlık desteği vermeye devam ediyor.
Yeşil Üretimle kadın çiftçilerin hayatını değiştirmeye başlayan proje ile köyden kente göçlerin önlenmesi de hedefleniyor.
Kadın çiftçiler proje sürecinde yaşadıklarını ve duygularını Web Tarım TV’ye anlattı.
Nurcan Altındaş:
Devletimiz bize bu olanağı sağladı, sera yaptı. İlk olarak domatesle başladık. Ancak biraz geç başladığımız için domates de geç yetişti. Şu anda kış sezonu olduğu için marul yetiştiriyoruz. Yılda iki ya da üç kez ürün alacağız. Sabah saat 06:00’da burada oluyoruz. 09:00-10:00’a kadar seranın içi iyice ısınmadan işlerimizi yapıyoruz. Daha sonra kahvaltımızı burada yapıyoruz ve evlerimize dönüyoruz. Seramızda güneş enerjisiyle elektrik sağlandığı için daha iyi ve karlı bizim için. Elektrik sorunumuz yok, sulamayı da bu enerjiyle yapıyoruz. Bu bizim için daha verimli. Ne ekersek daha iyi verim alacağız. Bu bizim için daha avantajlı oldu. Sağ olsun devlet büyüklerimiz de bize bu olanağı sağladılar. Bizim de kendimize güvenimiz arttı. Kadın olarak kendi paramızı kazanmak çok iyi. Maddi katkısının yanında manevi katkısı da oluyor.
Derya Erdoğan:
Buradaki on çiftçi kadından biriyim. Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden bize gelip bu projeyi sundular. Bize bu desteği sağladıkları için çok teşekkür ederiz. Burada domatesi daha erken yetiştirme şansımız oluyor. Yazları domates salatalık üretimi yapabileceğiz. Kışları ise marul, soğan, tere, maydanoz olabilir; bizim istediğimize bağlı. Ama domates için başvurduğumuz için ilk birkaç yıl domates üretimi yapacağız.
Kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmek, kendimiz kazanmak, kendimiz yetiştirmek, bunun da bize gelirinin olması güzel bir şey. Yani isteyen herkese tavsiye ederiz. Ben zaten çocukluğumdan beri çiftçilikle uğraşan biriyim. Pazarlama konusunda da, bu sene ilk olduğu için pazarcı arkadaşlarla görüştük. Bizim satış sağlayamadığımız zamanlarda Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bize yardımcı oldu. İlerde inşallah satış yeri hazır olursa bizim için daha iyi olur. Seramız alttan ısıtmalı olursa çok iyi olur; Tarım Bakanlığımızdan bunu istiyoruz.  O zaman kışları daha iyi üretim yapabileceğiz.
Ülkü Bol:
Bu yıl ilk olduğu için emeğimizin karşılığını tam olarak alamadık ama bundan sonra inşallah alırız. Kendi paramı kendim kazanacağım, çiftçi kadın olarak, üretici kadın olarak. Bakanlık da bize yardımcı oluyor, sürekli buradalar. Başkalarına da tavsiye ederiz. Katılım için istek var ama on kadın olduğumuz için daha fazla alamıyoruz. Her kadına bir sera olsa daha iyi olur bizim için. Burada aklımıza hiç yorulmak gelmiyor. Ben ineklerle ilgilenip buraya geliyorum, hayvancılık da yapıyorum. Devlet bize bu imkanı verdi inşallah daha iyi sonuçlandıracağız.
 
beypazarı güneş enerjili sera kadın çiftçi