Kadın seyisler görev başında

24 Ekim Salı, 2017
Ayşegül Kışo; Elazığlı kadın seyis. Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi’nin ilk mezunlarından. Zor iş, tehlikeli, yapamazsın, yorulursun türünden bin bir lafa aldırmamış ve bu zor işe gönül vermiş. Katıldığı kursu da başarıyla bitiren 36 kişi arasına girmiş ve seyis olmaya hak kazanmış. Ayşegül Kışo şimdi Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda çok sevdiği atlarla birlikte.
Kadın seyisler görev başında Haber: Ercan AKSOY
Kamera: Ekrem ALACAPUNAR
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
Önceden ev hanımı olan Ayşegül Kışo bu güzel projeyi duyunca dayanamamış ve başvuruda bulunmuş; ailesinin ve akrabalarının onu sürekli aksi yönde uyarmalarına rağmen. Müracaatı kabul edilen Kışo, 42 kursiyer kadınla birlikte Elazığ Hipodrom Müdürlüğünde eğitime alınmış. Kendisi bekâr olan kadın seyis, kursiyerler arasında evli ve çocuklu kadınların dahi olduğunu söylüyor.
Zor şartlar altında 46 gün süren eğitimde Ayşegül Kışo ve diğer kursiyerler at bakımı, eğitimi, atın nasıl tımar edileceği, tay bakımı, atın anatomisi, at psikolojisi gibi teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı eğitimler de görmüş. Ardından Veliefendi Hipodromu’nda eğitmenler eşliğinde yedi gün boyunca at biniciliği dersi alan kursiyerler çeşitli gezi turlarına da katılmışlar.
Ayşegül Kışo kura çekilişi sonucunda da Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda çalışmaya hak kazanmış. Peki, Temmuz ayından beri Ankara Hipodromu’ndaki görevini sürdüren kadın seyis Ayşegül Kışo’nun bir günü nasıl geçiyor?
Kartopu, Rose Bud, Süsen, Neşeli, Luriyya ve diğerleri. Hipodrom’da Ayşegül Kışo ve arkadaşlarının ilgilendiği toplam 9 tane at bulunuyor. Kadın seyis, bu atlar arasında bir tanesini ise diğerlerinden daha fazla sevdiğini belirtiyor.
Ayşegül Kışo başlı başına bir at meraklısı, çünkü yalnızca seyislikle, atların bakımını yapmakla uğraşmayıp kendisi de fırsat buldukça at biniyor. Kışo, çok sevdiği mesleğini hemcinslerine de tavsiye ediyor.
Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi hakkında bilgiler veren Ankara 75. Yıl Hipodrom Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt da Hipodrom’un ilk kadın seyisi olan Ayşegül Kışo’dan çok memnun olduklarını ifade etti.
 
Ayşegül Kışo kadın seyis at hipodrom kırsalda kadın