Kaliteli zeytin için eğitimler sürüyor

05 Mayıs Perşembe, 2022
Bursa’da zeytinde verimin ve kalitenin artışı için eğitim çalışmaları sürüyor. Çalışmaların sonuncusu Orhangazi’de yapıldı. İlçede gerçekleştirilen zeytin budama etkinliği ile üreticilere uygulamalı olarak eğitim verildi. Üreticilere doğru budama ile her yıl ağaçtan ürün alınabileceği aktarıldı.
Kaliteli zeytin için eğitimler sürüyor HABER: Bursa İl Enformasyon
KAMERA: Bilgin ÇALIŞKAN
FOTOĞRAF: Orhan KAĞITÇI
 
Bursa Orhangazi'de zeytin üreticilerinin budamayı usulüne uygun yapmaları, zeytinde verim artışı ve kalitenin yükseltilmesi amacıyla budama etkinliği düzenlendi.

Zeytinde üretimi ve kaliteyi arttırmak amacıyla yürütülen çalışmaya Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül'ün yanı sıra İl Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ömer Doğan, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Çınar ve üreticiler katıldılar.

 Zeytin Budama etkinliğinde konuşan İl Müdürü Hamit Aygül, zeytinin Bursa'da yetiştiriciliği yapılan tarım ürünleri içerisinde en çok alanı kaplayan, en fazla üreticiye sahip olan ve tarımsal ürünler içerisinde gayri safi hasılaya katkısı en yüksek olan ürün olduğunu söyledi.            

Budama alanında konuşan il müdürü ''Verim ve kaliteyi artırmak için ilçe müdürlüğümüz budama eğitimi düzenledi. Eğitimde budamanın yanı sıra gübreleme, sulama gibi bilgiler de aktarıldı. Ayrıca, uygulamalı olarak budama yapıldı. Meyvecilikte budama, bakım ve besleme şekilleri çok önemli. Budamada ağacı gençleştirmek istiyorsak ve şekil vermek, daha kaliteli ürün almak istiyorsak mutlaka her yıl ağacın tipine uygun budama şeklini uygulamak gerekiyor. Zeytin bu konuda en elverişli ağaçlardan. Her yıl budama yapılabilir. İlimiz son derece önemli bir meyvecilik kenti. Üreticilerimizin yüksek ve kaliteli verim alabilmesi için bizim artık modern teknikleri uygulamamız gerekiyor.

Orhangazi zeytin üretiminde ilimizde ilk sırada yer alıyor. Burada verilen eğitimlerin ardından uygulama da yapıldı. Her sene iyi verim alma imkânımız var bu sebeple budamayı önemsiyoruz.'' dedi.
İlimizde zeytin üretimi ve kalitesinin arttırılması için il ve ilçe müdürlüklerimizde görevli ekiplerce çalışmaların sürdüğünü belirten Hamit Aygül, '' İlimizdeki ilgili kuruluşlarla işbirliği içerisinde zeytin üretim sezonu boyunca bitki fenolojisi, hastalık ve zararlılara yönelik bahçe kontrolleri yapılmakta, tespit edilen ilaçlama zamanları üreticilerimize SMS ve diğer vasıtalarla ile bildirilmektedir. Ayrıca doğru bakım uygulamalarının üreticilerimize anlatılması için bugün olduğu gibi bilgilendirme ve eğitim çalışmaları düzenlenmektedir. Bugün de Yukarı Sölöz Köyünde bu amaçla zeytin budama eğitimi planlandı. Bu çalışma ile üreticilerimizin budamayı usulüne uygun yapmaları, verim artışı ve kalitenin yükseltilmesi amaçlandı.

Zeytin Budama etkinliğinin Orhangazi çiftçileri başta olmak üzere, İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını üreticilerimizin bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum'' dedi.
bursa zeytin budama eğitim orhangazi