Kar değil bereket yağdı

24 Ocak Pazartesi, 2022
Yurdu etkisi altına alan kar yağışı tarım alanları için bereketin simgesi oldu. Gerek sulama gerekse bitkilerin gelişmesi için hayati önem taşıyan kar yağışı üreticilerin yüzünü güldürdü.
Kar değil bereket yağdı Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde etkili olan kar yağışı üreticilerin yüzünü güldürdü. Özellikle üzüm üreticileri bağlarının kar altında kalmasının sevincini yaşadıklarını belirterek, "Şu an kar değil bereket yağıyor" diyerek mutluluklarını ifade etti.  Manisa'nın Sarıgöl ilçesi Emcelli Mahallesi'ndeki dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzüm bağları kar altında kaldı. Karın sevincini yaşayan üreticiler ise yaşanan kuraklığın ardından kar yağışının kendilerini sevindirdiğini belirtti. Kar yağışının kendilerini mutlu ettiğini ve 2022 yılının ilk karının düştüğünü kaydeden üretici Ahmet Tosun, "2022 yılının ilk karı yağdı. Bütün çiftçilerimizin sevinçle beklediği kar nihayet geldi. Bu bağlar için, toprak için çok önemli. Toprakta ne kadar mikrop varsa öldürüyor. Çiftçiler için bu kar mükemmel bir berekettir. Bu kış baya güzel olacak. Yaşanan kuraklık sonrası bu karla bunu atlatacağız inşallah. Allah'ın nimeti boldur. İnşallah bu sene kar güzel olur, barajlar dolar, topraklarımız doyar ve bütün çiftçilerimiz bundan bereketli çıkar." dedi.

Mardin ve Diyarbakırlı üreticiler de kar yağışı nedeniyle memnundu. Üreticiler gerek yer altı suyunun dengelenmesi gerekse maliyetsiz sulama nedeniyle kalite ve verimden umutlu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre ise kar yağışının bir süre daha etkili olması bekleniyor.
kar çiftçi bereket verim kalite sulama