Kirişci, “Ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci sıradayız”

11 Kasım Cuma, 2022
"11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Kapsamında Türkiye Yüzyılına Nefes Programı" Ankara’da yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin açılışını yaptığı programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Özbekistan’dan canlı bağlantıyla katıldı. Türk Devletleri Teşkilatı üyesi 6 ülkenin liderleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte fidan dikti.
Kirişci, “Ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci sıradayız” Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Kapsamında Türkiye Yüzyılına Nefes Programı"na katıldı.

81 ilde milyonlarca fidanın toprakla buluşturulduğu etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Özbekistan’ın Semerkant kentinden katıldı.

Türk Devletleri Teşkilatı üyesi 7 ülkede eş zamanlı fidan dikiminin yapıldığı etkinlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve liderler 49 fidanı toprakla buluşturdu.

Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği Millet Ormanı’nda düzenlenen programa katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhuriyetin 100’üncü yılına girerken dikilen fidanların ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Oktay, "Yeşil vatanı yangınlardan korumak her zaman önceliğimizdir. Orman varlığımıza zarar verecek tehlikelere karşı aldığımız önlemler için 25 binin üzerinde ormancı kahramanımız çalışıyor. Yangınla mücadelede tarihimizdeki en zengin hava filosuna ulaştık." dedi.

Oktay, Atatürk Orman Çiftliği Millet Ormanı'nda, "Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca "Türkiye Yüzyılı'na Nefes" temasıyla düzenlenen fidan dikim programında yaptığı konuşmada, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü vesilesiyle yeşile yeşil katmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

81 ilde çevre seferberliğine dönüşen bu etkinliğin, dost ve kardeş ülkelerin de katılımıyla dünyaya nefes olacak bir dayanışma hareketine dönüştüğünü belirten Oktay, " Atalarımız, 'Ağaç dalıyla gürler.' demiş. İşte binlerce yıllık geçmişimizin köklü dallarını oluşturan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ülkeleri olarak, bugün tabiata birlikte sahip çıkıyoruz. Köklerimiz yeşil vatanda; yüzümüz Türkiye Yüzyılı'na dönük. Bereketli topraklarımıza Türk dünyası olarak geleceği birlikte ekiyoruz." ifadelerini kullandı.
Oktay, sürdürülebilir ekosistem için dünyaya örnek ve dost ülkelere öncü olması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve TDT üye ülkelerinin liderlerine şükranlarını sunduğunu dile getirerek, "Bir ağaç bir can, bir orman bir vatan, diyerek yeşil seferberliğe destek veren milletimize ve dost ülkelerden bu harekete katılan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.
 
Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci de yaptığı konuşmada ağacın vatan toprağı kadar kutsal olduğunu vurguladı.

Bakan Vahit Kirişci, Türkiye'nin, ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sırada olduğunu belirterek, "2053 net sıfır emisyon hedefi ile yeşil kalkınma devrimi vizyonu kapsamındaki çalışmalar, önümüzdeki sürece ilişkin gündem maddelerimiz arasındadır." dedi.
"11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" etkinliği bu yıl, "Türkiye Yüzyılına Nefes" temasıyla, Ankara Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Millet Ormanı'nda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla yapıldı.

Bakan Kirişci, etkinlikte, bu yıl bir ilke imza attıklarını dile getirerek, "Bugünü, ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi, Türk Devletleri Teşkilatı mensubu Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ile gözlemci üyeler Macaristan ve Türkmenistan'da aynı anda kutluyoruz. Şu an Özbekistan'da bu heyecanı bizimle paylaşan, başta sayın Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere, Türk Devletleri Teşkilatına ve üye ülkelerin saygıdeğer başkanlarına şükranlarımı arz ediyorum." dedi.
Programın 7 ülkede canlı yayınlandığına işaret eden Kirişci, Türk Dünyası devlet ve hükümet başkanlarının da Semerkant'ta fidan dikeceklerini söyledi. Kirişci, "Bu fidanlar, aynı tarihi, kültürü paylaşan, farklı lehçelerle de olsa aynı dili konuşan kardeş ülkeler adına birliğimizin, beraberliğimizin sembolü olacak hem de geleceğimize nefes aldıracak." diye konuştu.

Her bir ağacın, kendileri için vatan toprağı kadar kutsal olması nedeniyle ormanlara "Yeşil Vatan" dediklerini vurgulayan Kirişci, her yıl milyonlarca fidanı toprakla buluşturarak Türkiye ve dünyanın yarınlarına umut, geleceğine nefes olduklarını kaydetti.

Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "Türkiye Yüzyılı" vizyonunun, küresel riskleri hesap ederek, şahlanışlarını geleceğe taşıyacakları bir dönemi ve vizyonu içerdiğini dile getirdi.

Bakanlığa bağlı ve ilgili tüm kurumlarla, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılı hedeflerini belirlediklerini belirten Kirişci, "İnanıyoruz ki Türkiye Yüzyılı, tarım ve ormancılığın da yüzyılı olacaktır. Bu bağlamda, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nü, Türkiye Yüzyılı'nın gençlerine karşı sorumluluğumuzu hatırlama ve hatırlatma günü olarak da değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.
Kirişci, Milli Ağaçlandırma Günü'nün bu yılki temasını "Türkiye Yüzyılına Nefes" olarak tespit ettiklerini kaydederek, bugün dikecekleri her fidanın, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına nefes olacağını söyledi.

Çok yakında açılışını yapacakları AOÇ Millet Ormanı'na da değinen Kirişci, şöyle devam etti: "Bu ormanı, hiçbir ticari işletmenin bulunmadığı bir yeşil alan olarak tasarladık. Artık insanımız bu alanları sosyalleşmek için değil, kendisiyle baş başa kalabilmek, doğayla bütünleşmek, tazelenmek ve güvenle spor yapabilmek için kullanıyor. Biz de bu ormanı, sadece yürüme ve bisiklet parkurları şeklinde vatandaşımızın hizmetine sunacağız. AOÇ Millet Ormanı, Ankaralı hemşehrilerimize hayırlı olsun. Burada, 100 bin fidanla, 2023 metrekarelik dev bir Türkiye Yüzyılı logosunu resmettik. Ülke genelinde de her ilimizde Türkiye Yüzyılı logolarının yer aldığı ağaç desenleri oluşturuyoruz. Böylece Yeşil Vatan'ımıza, Türkiye Yüzyılını nakış nakış işlemiş olacağız."

Kirişci, son 20 yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğini ortaya koyduklarını belirterek, 2002'den bu yana 6 milyar fidanı toprakla buluşturarak orman varlıklarını 2,3 milyon hektar artırdıklarını dile getirdi.

Yeşil Vatan'ın sınırlarını adım adım genişleterek ormanları 23,1 milyon hektara ulaştırdıklarını ifade eden Kirişci, şunları kaydetti:

"Ülke olarak, ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sıradayız. 2053 net sıfır emisyon hedefi ile yeşil kalkınma devrimi vizyonu kapsamındaki çalışmalar, önümüzdeki sürece ilişkin gündem maddelerimiz arasındadır. 1970'li yıllarda yıllık 500 milyon metreküp toprağımız erozyonla yok olup gidiyordu. Bugün ise büyük gayret ve emeklerle bu miktarı 154 milyon metreküpe kadar düşürdük, daha da düşüreceğiz. Çünkü artık bir karış dahi toprak kaybetmeye tahammülümüz yok."

İnsan hayatında 6 bin çeşit kullanım alanı olan odunun ham maddesini karşılayan ormanların, insanların geçimlerini de sağladıkları bir sektör olduğunu belirten Kirişci, ormanların, aynı zamanda tarıma ve ekonomiye katkılarıyla milli servet niteliği taşıdığını vurguladı.

Kirişci, 20 yıl önce sadece 31 bin ton olan odun dışı orman ürünleri üretimini, bugün 1 milyon tona çıkardıklarının altını çizerek, "Bugün, dünya çam balı üretiminin yüzde 90'ı ülkemiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Son 20 yılda orman köylerinde yaşayan 263 bin aileye 6 milyar lira kredi ve hibe desteği sağladık. Sadece bu yıl 400 milyon lira aktardığımız orman köylülerimizi, 2023 yılında 1 milyar lirayla desteklemeyi hedefliyoruz." dedi.

Orman yangınlarıyla mücadele

Ormanların yüzde 55'inin yangına hassas alanlarda bulunduğuna işaret eden Kirişci, orman yangınlarıyla mücadelede, insansız hava araçları (İHA) başta olmak üzere, son teknolojileri kullandıklarını anlattı.

Orman yangınlarıyla mücadelede kullandıkları uçak, İHA ve helikopter sayısına ilişkin bilgi de veren Kirişci, 2021'de 154 ton olan anlık su atma kapasitesini, 2022 yılında iki kat artırarak, 302 tona çıkardıklarını söyledi.

Kirişci, her ağacın bir kimliği olmasını istediklerini belirterek, "Tüm orman varlığımızın elektronik ortamda kimliklendirilmesini içeren projemizi çok yakında kamuoyuna duyuracağız." diye konuştu.
Gençlerin tarım ve ormana ilgisini artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Kirişci, üretimde ve yönetimde gençliğin dinamizmi ve vizyonundan faydalanmak amacıyla Tarım Orman Gençlik Konseyi kuracaklarını ve bunun ayrıntılarını gelecek günlerde paylaşacaklarını duyurdu.

Konuşmaların ardından milyonlarca fidan aynı anda toprakla buluşturuldu.

Törenin yapıldığı alanda yaklaşık 100 bin fidanla 2023 metrekare büyüklüğünde Türkiye Yüzyılı logosu oluşturuldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye'yi temsil eden fidanı dikip can suyu verirken, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Macaristan'ı temsil eden fidanlar, bu ülkelerin büyükelçileri tarafından dikildi.

81 ilde bin 23 farklı lokasyonda on binlerce vatandaşın katılımıyla 4 milyon adet fidan toprakla buluşturulacak. 
milli ağaçlandırma geleceğe nefes fidan tarım ve orman