OGM araç filosunu genişletiyor

16 March Thursday, 2023
Orman Genel Müdürlüğü envanterine giren 190 arazöz ve 197 ilk müdahale araçları törenle bölge müdürlüklerine dağıtıldı.
OGM araç filosunu genişletiyor
Orman Genel Müdürlüğü araç filosunu büyütmeye devam ediyor.

Başta orman yangını olmak üzere afetlerde kullanılacak 190 arasöz, 197 ilk müdahale aracı törenle bölge müdürlüklerine gönderildi.

Törene Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları İbrahim Yumaklı, Dr. Nihat Pakdil, Veysel Tiryaki de katıldı.

Törende konuşma yapan Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin Şanlıurfa ve Adıyaman’daki sel afetinden dolayı bölgede bulunduğunu söyledi. Tiryaki, Bakanlığın tüm kurumlarıyla vatandaşların yardımına koştuğunu, DSİ başta olmak üzere orman teşkilatının 4 binin üzerinde aracıyla deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Tiryaki, envantere dahil edilen dozer, ekskavatör, arazöz, ilk müdahale ve hava araçlarının teşkilatın gücüne güç katacağını belirterek, "Geçenlerde bir helikopterimizi genel müdürlüğümüzün hava gücüne dahil ettik. 20 uçağın alımı gerçekleştirildi, 4'ü yangın sezonundan önce teslim edilecek. 2 yıl gibi kısa bir zaman diliminde kiraladığımız uçakların dışında hem kendi hava gücümüzü hem de kara gücünü istenilen bir noktaya getirerek geçmiş dönemlerde yaşadığımız sıkıntıları bir daha yaşamayacağımızı ümit ediyorum." diye konuştu.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de depremlerde ve sel felaketinde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Sadece orman varlığının artırılması, korunması, geliştirilmesiyle ilgili değil, vatandaşların her alandaki ihtiyacına cevap vermek için çalışan büyük bir teşkilat olduklarını ifade eden Karacabey, "Deprem felaketinin izlerinin silinmesi için ilk andan itibaren sahada olduk. Bugüne kadar bir anda hiç bu kadar araç filoya dahil edilmedi. Dün Şanlıurfa ve Adıyaman'da yaşanan sel felaketinin izlerinin silinmesi için AFAD tarafından bizden 40 arazöz istendi. Şu anda arazözlerimizin büyük bir kısmı olay mahalline ulaştı, bir kısmı da ulaşmak üzere." dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri matem rengi siyah kurdeleyi kesti, araçlar hakkında bilgi aldı.
tarım orman ogm araç filo genişletme veysel tiryaki arazöz