Van'da kaçak avcılara ceza yağdı

12 June Wednesday, 2024
Van Gölü Havzası'nda yaklaşık 15 bin kişinin ekmek kapısı olan inci kefalleri için koruma çalışmaları sürüyor. Çalışmalar sırasında av yasağına uymayan kaçak avcılara ise ceza yağıyor. Av yasağının başlamasından bu yana 2 milyon lira para cezası kesildi.
Van'da kaçak avcılara ceza yağdı
Van Gölü’nün önemli değerlerinden olan ve akarsuyun tersine yüzerek zaman zaman uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin av yasağı devam ediyor.

İl, ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile kolluk güçleri yasağı delen kaçak avcılara karşı sürekli denetimlerini sürdürüyor.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyundan üremek için akarsulara göç eden inci kefallerinin bu dönemde avcıların hedefi haline geldiğini belirtti. Balıkların üreme sürecini sorunsuz geçirmeleri için 7 gün 24 saat esaslı denetimler yaptıklarını ifade eden Şube Müdürü Demir, “15 Nisan tarihi itibariyle yapılan denetimlerde 14,5 tonu canlı olmak üzere 53,5 ton inci kefali balığı ele geçirildi. Canlı balıklar tekrar doğal yaşam alanına bırakıldı. Kaçak avlanan 150 şahsa 2 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Diğer taraftan 4 bin 800 metre uzunluğunda ağ, 164 adet de diğer av malzemeleri ele geçirildi.” dedi.

İnci kefalini koruma çalışmaları kapsamında Tarım ve Orman Müdürlüğü ile kolluk kuvvetleri denetimlerini aralıksız sürdüreceklerini dile getiren Demir, av yasağı süresince inci kefalini avlanılmaması ve avlanmasına da müsaade edilmemesi konusundaki uyarılarını yeniledi.
van inci kefali denetim tarım orman