Arıcılar yalancı baharla mücadele ediyor

26 Ocak Perşembe, 2023
Ordu'da arıcılar, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kovanlardaki balı erken tüketen arılara takviye yem bırakmaya başladı. Tüm üreticiler gibi arıcıların da tek beklentisi kar yağması.
Arıcılar yalancı baharla mücadele ediyor
Arılar kovanlardaki balı vaktinden önce tüketti.  Arıcılar kovanlara takviye yem bırakmaya başladı.

Tüm yurtta olduğu gibi Ordu’da da hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde.

Ordu'da arıcılar, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kovanlardaki balı erken tüketen arılara takviye yem bırakmaya başladı.

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, yılın bu döneminde kar altında kalması gereken kovanların yalancı baharla ısındığını söyledi.

Bu nedenle de arıların kümelenmek yerine dışarı çıkıp uçmaya başladığını belirten Çiftçi, "Kış uykusuna kalamayan arıların yemlerini de erken tükettiğini fark ettik." dedi.

Çiftçi, arıcıların, yaşanması muhtemel arı ölümlerinin önüne geçebilmek adına kovanlara yeniden yem takviyesi yapmaya başladığını vurgulayarak, "Takviyenin yapılmaması durumunda arı ölümleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Normal şartlarda mart ayında yapmamız gereken takviye yemleri, hava şartlarından dolayı bugünlerde yapmaya başladık." diye konuştu.

Akın Çiftçi, tek beklentilerinin ise karın yağması olduğunu dile getirdi.
ordu arıcı bal gıda arı kış yalancı bahar tarım