Şap hastalığına karşı mücadele sürüyor

17 March Friday, 2023
Türkiye’nin dört bir yanında şap hastalığına karşı tedbirler alınıyor. Hayvanlar aşılanıyor, hayvan pazarları ve yurt dışından gelen araçlar ilaçlanıyor.
Şap hastalığına karşı mücadele sürüyor
Türkiye’de şap hastalığına karşı mücadele sürüyor.

Pek çok ilde hayvanlar hastalığa karşı aşılanıyor. Batman İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın ilde yüz bin büyükbaş hayvanın aşılanacağını söyledi.

Van Büyükşehir Belediyesi de hastalığa karşı canlı hayvan pazarında temizlik ve ilaçlama yaptı. Kapatılan canlı hayvan pazarını temizleyip ilaçlayan ekipler, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla yürütülen çalışmaları, belirlenen aralıklarla sürdürecek.

Başka bir ilaçlama yapılan nokta ise Üzümlü Sınır Kapısı. Irak'tan Türkiye'ye giriş yapan araç ve yayalar, şap hastalığına karşı Hakkari’deki gümrük kapısında dezenfekte ediliyor. Çalışmalar Çukurca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülüyor.

Trakya’da henüz görülmeyen hastalığa karşı tedbirler alınıyor. Yörenin hastalıktan ari olduğunu açıklayan Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, önlem olarak aşılama çalışması yapacaklarını belirterek şu ifadeleri kulandı: “Zaten sürekli kontrol ve aşılamalar yaptığımız için bizim bölgemizle ilgili bir problem görülmüyor. Vatandaşlarımız rahat olsunlar bu konuda. Bu hayvanların eti kesildiğinde pişirilip veya kavurma yapılıp yenildiğinde insanlara hiçbir zararı, hiçbir hastalık bulaşma riski yok. Bizim bütün kesimler kontrollü şekilde mezbahanelerde olduğu için her hayvanın sağlık kontrolü yapılıyor. Dolayısıyla kaçak bir hayvanın Trakya'daki aşılı ari bölgeye girmesi mümkün değil. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla et tüketimlerini yapabilirler. Kırklareli'nde 465 bine yakın küçükbaş, 155 bin civarı da büyükbaş hayvanımız var. Türkiye'deki en büyük 124 ari işletmemiz ve Avrupa Birliği onaylı işletmelerimiz var. Türkiye'den sadece Avrupa Birliği'ne ve Avrupa ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı bizim ilimizden, bizim bölgemizden Trakya'dan yapılıyor. Dolayısıyla bizim bölgemiz bu konuda en hassas bölgelerden bir tanesi."
 
 
tarım orman şap hastalık tedbir ilaçlama aşılama temizlik hakkari van trakya batman kırklareli