TARPOL Başkanı Eker: “İsraf etmemeliyiz"

22 May Wednesday, 2024
"Küresel Meydan Okumalara Karşı Tarım ve Gıda Sistemleri Konferansı” Diyarbakır’da düzenlendi. Konferansa katılan Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Eker “1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bu miktarın dörtte biriyle bütün aç insanları doyurmak mümkün. Dolayısıyla israf etmemeliyiz” dedi.
TARPOL Başkanı Eker: “İsraf etmemeliyiz
Diyarbakır Dicle Üniversitesinde "Küresel Meydan Okumalara Karşı Tarım ve Gıda Sistemleri" konferansı düzenlendi.

Konferansa katılan Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Merkezi TARPOL Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker, konferansta yaptığı konuşmada, Karacadağ'ın eteklerinin buğdayın anavatanı olduğunu, bu bölgede endemik pirincin yetiştirildiğini söyledi.

Tarımın geleceği etkileyen önemli bir alan olduğuna işaret eden Eker, şöyle konuştu: "Küresel ısınma, bölgesel savaşlar ve pandemiler var. Dolayısıyla kartelleşme, adaletsizlik var. Bunların hepsi çok ciddi sorunlar. Hepimizin ülkelerimizdeki insanlarımızın gıda bakımından emniyette olmalarını temin etmek için birtakım yeni yaklaşımlar içerisinde olmamız lazım."

Kaynakların doğru kullanılması gerektiğini belirten Eker, israf etmemenin en önemli konu olduğunu anlattı.

Dünyada su ve kişi başına düşen tarım arazisinin giderek azaldığını ifade eden Eker, şöyle devam etti: "Dünyada 735 milyon insan aç, yaklaşık 600 milyon obez var. Dünyada her sene 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bu gıdaların sadece dörtte biriyle bütün aç insanları doyurmak mümkün. Dolayısıyla israf etmemeliyiz."

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç da üniversitede yapılan, devam eden ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Karakoç, "Üniversitelerin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve toplumsal katkı görevleri vardır. Yaptığımız faaliyetlerle üniversitemizi şehirle buluşturmaya gayret ettik." dedi.

Konferansta ayrıca Rektör Karakoç tarafından Eker'e fahri doktora belgesi takdim edildi, cübbesi giydirildi.
tarım gıda israf diyarbakır