Avrupa’nın balıkları Muğla’dan

17 Aralık Salı, 2019
Muğla’nın balıkları Avrupa’ya gidiyor. İlden geçen yıl 85 ülkeye yaklaşık 65 bin ton çipura, levrek ve alabalık ihraç edildi.
Avrupa’nın balıkları Muğla’dan Muğla'da üretilen balığın yüzde 50'si Avrupa'ya gidiyor.

Milas ilçesindeki Güllük Körfezi'nde incelemelerde bulunan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Avrupa'da tüketilen her 3 balıktan biri Türkiye kaynaklı olduğunu belirtti. Saylak: “Muğla'da üretilen balığın yüzde 50'si ihraç ediliyor. Avrupa'da tüketilen her 3 balıktan biri Türkiye'den gitmektedir. Deniz kültür balıkçılığı üretiminde Türkiye birincisi olan Muğla'dan geçen yıl 85 ülkeye yaklaşık 65 bin ton çipura, levrek ve alabalık ihraç edilerek 353 milyon dolar gelir elde edildi. 2018'de ilimizde bulunan balık üreticilerine 4 milyon 200 bin 359 lira destekleme ödemesi yapıldı. Ulusal Kalıntı İzleme Planı çerçevesinde gıda güvenilirliğinin sağlanması, tüketici sağlığının korunması için Muğla'da yılda 300 numune alınıyor. Sonuçlarda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.” dedi.

Muğla'da çipura, levrek, sarıağız, çinekop ve alabalık yetiştiriciliği yapılıyor. İlde 2018'de 95 bin ton çipura, levrek, 19 bin ton alabalık üretildi.
muğla balık ihraç üretim