Et ve Süt Kurumu Kurban Bayramı’na hazır

30 Haziran Perşembe, 2022
Kurban bağışlarının güvenle ihtiyaç sahiplerine ulaşması için ortak çalışma yürüten Türk Kızılayı ile Et ve Süt Kurumu, Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamladı. Kurban etlerinin kavurma yapılıp konserve olarak paketlenme süreci basına tanıtıldı. “Çiftlikten sofraya güvenli gıda” prensibiyle çalışan Et ve Süt Kurumunda tüm üretim sürecinde hijyen en üst seviyede sağlanıyor.
Et ve Süt Kurumu Kurban Bayramı’na hazır Haber: Neslihan AKTAŞ – Kamera: Oğuz OĞHAN

Kurbanlar kesiliyor, kavurmalar güvenle ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

Yıllardır önemli bir işbirliğini yürüten Türk Kızılayı ile Et ve Süt Kurumu, Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamladı.

Kurban bağışlarının kavurma konservesi olma süreci Sincan Et Kombinası’nda basına anlatıldı.
Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan, çiftlikten sofraya güvenilir gıda ilkesiyle üretim yaptıklarının altını çizdi.

Kayhan, Türk Kızılay ile 2007'de imzaladıkları protokol kapsamında kurban organizasyonlarında aktif rol aldıklarını aktardı. Çiftçilerin yetiştirdikleri hayvanları sağlık kontrolünden geçirerek satın aldıklarını bildiren Kayhan, Diyanet İşleri Başkanlığının kurban kriterlerine uygun hayvanları seçerek kurbana hazır hale getirdiklerini ifade etti. Kesimhaneye gelen hayvanların sağlık şartlarına ve İslami kriterlere uygun olarak işleme tabi tutulduğunu açıklayan Kayhan, kurban etlerini Türk Kızılay’ın istediği miktar ve ölçülere göre konserveye dönüştürdüklerini kaydetti.

Et ve Süt Kurumuyla uzun yıllardır bu çalışmayın yürüttüklerini söyleyen Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan da bağışlanan kurban etlerinin çok geniş bir kitleye ulaştırıldığını belirtti.
Kızılay Genel Başkan Vekili Fatma Meriç Yılmaz, hijyenik şartlarda konserve yapılan etlerin uzun süre güvenle saklanabilme avantajı olduğuna vurgu yaptı.

Kurbanlıkların Et ve Süt Kurumunun 8 ayrı ildeki kombinalarında kesileceğini ifade eden Yılmaz, daha sonra 4 farklı şehirde parçalama işlemi yapılan etlerin paketleme için Sakarya'ya gönderileceğini anlattı.

Kesimlerin veteriner hekimler kontrolünde, noter huzurunda ve din görevlilerinin eşliğinde kameraya çekilerek yapıldığını açıklayan Yılmaz, şöyle devam etti: "Sonrasında et ve kemikler birbirinden ayrılıyor ve parçalama işlemi gerçekleştiriliyor. Burada etlerin bir kısmı kıyma bir kısmı da kuşbaşı olacak şekilde ayrılıyor. Etler, kaynama kazanlarında yarım saat haşlanıyor, arkasında belli bir miktar doldurma yapılıyor. Her bir konserve 800 gramlık paketlerin içinde standart bir şekilde ayarlanıyor. Bir paketin içinde yüzde 70 et, yüzde 20 et suyu, yüzde 10 yağ olarak standart bir şekilde hazırlanıyor. Kapakları kapatıldıktan sonra iki buçuk saat otoklavda çok yüksek ısıda sterilize ediliyor."

Yapılan işlemlerin konservelerin en az iki buçuk sene raf ömrünün olmasını sağladığını söyleyen Yılmaz, "Bunun da bize çok faydası var. Sene boyunca daha fazla ihtiyaç sahiplerine ulaşmamızı sağlıyor. Bu sene yurt içinde 42 bin hisse kurban kesilecek ve bir buçuk milyon kişiye ulaştırılacak." dedi.

Vatandaşların Türk Kızılay’ın şubeleri ve internet sitesi ile mobil uygulamalar, internet bankacılığı ve 168 numaralı telefon üzerinden vekalet yoluyla kurban bağışında bulunabileceğini hatırlatan Yılmaz, yurt içi kurban bedelinin 2 bin 475 lira olarak açıklandığını anımsattı.

Bağışlanan kurbanlıklar, kurumun tesislerinde veteriner hekimler kontrolünde, İslami usullere uygun bir şekilde, kameraya çekilerek kesiliyor. Taze et şeklinde 5’er kilo paketler halinde ve ya kavurma olarak konserve yapılan kurban bağışları bayram süresince Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
kurban bağış kızılay et ve süt konserve et kavurma hijyen güvenilir gıda