Kadın çiftçilerin başarı öyküsü

01 March Thursday, 2018
İzmir tarım fuarında düzenlenen Genç Çiftçiler Bilgi Yarışması’nda ikinci olan Melek Bakır ve Hülya Tayfur, azim ve gayretiyle kadınlara örnek oluyor.
Kadın çiftçilerin başarı öyküsü Röportaj: Türkşan KARATEKİN
Haber: Ercan AKSOY
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
İzmir Tarım Fuarı’nda İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü genç çiftçilere yönelik bir bilgi yarışması düzenledi. Geçtiğimiz yılki yarışmada başka bir ekip arkadaşıyla birincilik ödülüne layık görülen Hülya Tayfur, bu yıl yarışmaya birlikte katıldığı Melek Bakır ile ikincilik kazandı. El ele verip bu başarıya imza atan iki kadın çiftçi, ülke tarımının gelişmesine katkıda bulunarak hemcinslerine örnek oluyor.
Yarışmanın çok heyecanlı ve çekişmeli geçtiğini belirten Melek Bakır iddialı olduklarını ve alacağız diyerek girdikleri yarışmadan ikincilik ödülüyle ayrıldıklarını kaydetti.
Yarışmada sorulan soruların zaten tarımla uğraştıkları için bildikleri şeyler olduğunu ifade eden Hülya Tayfur ise Belenbaşı köyünde sebze, meyve yetiştiriciliği yaptıklarını ve ürünlerini pazarda da yine kendilerinin sattıklarını kaydetti. Beş dönümlük sera ve bir araziye sahip olduklarını belirten Tayfur, eşiyle birlikte işlerin çoğunu kendisinin yaptığını dile getirdi.
Bakır şunları söyledi:
“Sebzecilik yapıyoruz. Buca Karaağaç köyünde bizim pazarımız var. Orada gelen halka ürünlerimizi satıyoruz. Domates, biber, patlıcan, kışın ne yetiştirilmesi gerekiyorsa. İyi çiftçiyim. Çocukluğumuzdan beri tarlalarda büyüdüğümüzden dolayı neyin nasıl olduğunu bildiğimiz için. Tabii zorlukları da var. Mesela bütçe konusunda, hava şartlarında zorluklarını çekiyoruz ama bu işi seviyoruz. İnsanlara hiç olmazsa sağlıklı besinler yediriyoruz. En önemlisi de o yani.”
Bir kadın olarak çalışmanın ve üretim yapmanın önemine de değinen Melek Bakır, eve katkıda bulunmanın son derece önemli olduğunu belirtti. Bakır “Şöyle bir şey hani, Türk kadınlarında koca eline bakmama gibi bir durum var ya kendi paranı kendin kazanıyorsun özgüven geliyor. Senin eline para geçiyor, eşinden para istemek zorunda kalmıyorsun. Eşinden para istemeyi geçtim eşine para veriyorsun. Bu, gurur verici bir kadın için, daha ne olabilir ki.”
 
Bakır, köyünde sadece kendisinin değil tüm kadınların çok çalışkan olduğunu belirterek “Devamlı kışın tarladalar, yazın tarladalar; devamlı üretiyoruz. Köylü kadını üretsin, köylümüz üretsin.” şeklinde konuştu.
Geçen yıl aynı yarışmada birincilik ödülüne layık görülen Hülya Tayfur ise 30 bin lira destek alarak sera kurduğunu belirtti. Üretime hız kesmeden devam ettiklerini belirten Tayfur, yazın sebzecilikle uğraştıklarını kışın ise zeytin, yemiş ve kiraz yetiştirdiklerini kaydetti.
 
 
Genç çiftçi çiftçi destek hibe melek bakır hülya Tayfur genç çiftçi yarışması