Kemah cevizi tescil yolunda

23 January Monday, 2023
Erzincan'da yöresel lezzetlere tadını veren Kemah cevizinin coğrafi işaret alması için çalışma yürütülüyor.
Kemah cevizi tescil yolunda
Yöresel ürünlere lezzet katan Erzincan’ın Kemah cevizi için tescil işlemleri sürüyor.

Tescil çalışmaları İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2021'de başlatılan cevizin bu yıl coğrafi işaret alması ve bununla yöreye katma değer sağlanması hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Kemah ilçesinde yıllardan beri ceviz üretimi yapıldığını söyledi. Kemah cevizinin coğrafi işaret alması için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başvuruda bulunulduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu: "Kemah cevizine alınacak coğrafi işaret ile bu ürünün sofralarımızdaki değeri de artacak. Son yıllarda yapılan projeler ve üreticilerimizin ilgisiyle ceviz üretimimiz 3 kat arttı. Burada en önemli kriterlerden bir tanesi coğrafi işaret. Coğrafi işaret için Kemah ilçe müdürlüğümüz başvurusunu yaptı. İnşallah bu yıl Kemah cevizi coğrafi işareti alarak tescillenmiş olacak."

Şahin, Bakanlığa sundukları "Atıl durumda olan yamaç tarım arazilerinin tarıma kazandırılması" projesi kapsamında meyilli atıl arazilerde de ceviz üretiminin yapılacağını, ürünün yöre halkı için çok değerli olduğunu belirtti.

Kemah cevizinin bölgede coğrafi tescil işaretine sahip birçok ürünün içerisinde ham madde olarak kullanıldığını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti: "Kemah cevizi halkın kuruyemiş olarak tükettiği ve vazgeçemediği ürünler arasında yer almaktadır. Biz bu ürünün gelişmesi için il müdürlüğü olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle bölgemizde coğrafi tescil işaretine sahip saruç, Kemaliye ilçemizde üretimi gerçekleştirilen lök tatlısı ve yine ilimizde, Gümüşhane'de üretilen pestil ile kömenin vazgeçilmez ana hammaddesi arasında yer almaktadır."

 
kemah erzincan ceviz tescil