Bakan Fakıbaba’dan Tarım ve İnsan’a: Mükemmel sergi

22 Ocak Pazartesi, 2018
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi’nin mükemmel olduğunu belirterek, tarımda ilerlemenin göstergesinin bu fotoğraflar olduğunu dile getirdi.
Bakan Fakıbaba’dan Tarım ve İnsan’a: Mükemmel sergi Haber: Ayşe Gül ULUCAN ŞAHİN
Kamera: Altay TÜRÜNG
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması ödül töreninde WEB TARIM TV’ye yaptığı özel açıklamada, fotoğraf sergisinin mükemmel olduğunu söyledi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın, Deniz Bank desteğiyle düzenlediği ‘9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’ ödül töreni Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünde yapıldı.
Fotoğrafçılara yürekten teşekkür ettiğini belirten Bakan Fakıbaba, “Tarımın her yıl nasıl geliştiğini her yıl nasıl ilerlediğini anlatan çok güzel fotoğraflar. İnanıyorum 10. Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi’nde daha farklı fotoğraflar daha farklı iller göreceğiz. Gittiğim illerde özellikle örnekler görüyorum ve gördükçe de gurur duyuyorum. Ben bir bakan olarak illeri görüyorum, gelişmeleri takip ediyorum. Ama görmeyen arkadaşlarımın böyle bir sergiye gelip bakması, tarımın ne kadar ileride olduğunu görmesi, moralinin düzelmesi, ‘tarımda geriye gidiyoruz’ diyenleri hesaba almaması ve kendimize güven duygusunun gelişmesi bağlamında, bu sergilerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İletişim Koordinatörü ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Osman Güzelgöz de, tarımın insan için olduğunu, insanın da tarım için olduğunu ifade etti. Güzelgöz, bu iki kavramı birbirinin içinde en güzel resmeden en güzel sembolize eden organizasyonun Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması olduğunu kaydetti. Güzelgöz, yarışmanın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının projesi olduğunu belirterek, Denizbank’ın bu projeye 9 yıldır katkı sunduğunu söyledi. Güzelgöz şöyle devam etti: “Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nı 10. Yıldan itibaren daha farklı, daha etkili, Türkiye’nin devamında duyulan, tanınan, bilinen bir organizasyon haline getirmeye çalışacağız. İnsanı ve tarımı, birbirinden kopmaz, vazgeçilmez ayrılmaz bir bütün olarak ve objektifin en güzel gördüğü noktaları yakalayarak bize sunan çok değerli yarışmacılara teşekkür ediyorum”.
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ise, organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Akarca, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile böyle müşterek bir çalışmanın içinde olmak bizi gerçekten çok sevindirdi. Biz daha önce de çeşitli fotoğraf sergilerine ev sahipliği yaptık ancak ilk defa böyle renkli bu kadar iç açıcı bu kadar yüreklendirici fotoğraflar görüyoruz. Bu fotoğraflar, fotoğraf sanatına yeni bir anlam kazandırdı. Bu güne kadar farklı ülkelerin bu konudaki çalışmalarını biliriz. Özellikle Hollanda’nın. Türkiye’de tarımın bu kadar ileri gittiğini açıklayan, gösteren, ispatlayan birbirinden güzel fotoğraflar. Uluslararası bir alanda yarışmaya girseler, mutlaka derece alacağına inandığım fotoğraflar. Bu sergiye ev sahipliği yapmak bizim için büyük bir onur oldu” şeklinde konuştu.
Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’na 9 yıldır destek veren Denizbank’ın Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nı yürüttüklerini belirterek, “İnşallah seneye 10.sunu yapacağız. Bu yarışmaya destek vermenin bize verdiği gurur, haz ve iş tatmini çok farklı. Çok keyif alıyoruz” dedi.
Yarışmacılar; Ali Acar, Gürsel Egemen Ergin, Arap Çataroğlu, Meryem Köse ve Gülseren Sarıgül de, derece ve ödül almaktan dolayı mutluluklarını dile getirdi.