Balık av sezonu açıldı

11 October Wednesday, 2017
Balıkçılık av sezonu geçtiğimiz günlerde açıldı. Balıkçı tekneleri sabahın ilk ışıklarıyla denize çıkmaya başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili birimleri de balıkçılığın sürdürülebilirliğini sağlamak için denetimlerine devam ediyor. Amaç hem denizleri hem balıkçıları hem de vatandaşın sağlığını korumak.
Balık av sezonu açıldı Haber: Neslihan Aktaş
Kamera: Hasan Ejder TAZEOĞLU – Ümit YILDIRIM
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
 
Av yasağıyla birlikte dinlenmeye çekilen balıkçılar yeni sezonun başlamasıyla ağlarını denize bıraktı.
Yaz aylarında bakıma alınan balıkçı tekneleri de sabahın erken saatlerinde denizlere açılıyor ve ağlar suların bereketiyle doluyor.
Denizlerimizde 15 Nisan’da uygulanmaya başlanan av yasağı 1 Eylül itibariyle kaldırıldı. 
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Avcılık Ve Kontrol Daire Başkanı Melih Er yeni sezonu tüm yönleriyle Web Tarım TV’ye değerlendirdi.
Marmara Denizi’nde avcılığın bereketli başladığını dile getiren Daire Başkanı Melih Er, son yılların en verimli uskumru avının gerçekleştiğini, suların soğumasıyla birlikte hamside de artış yaşanacağını sözlerine ekledi.
Tüketicilere de balığı sezonunda taze olarak tüketmelerini tavsiye eden Melih Er önümüzdeki kış istavrit ve uskumruyu balık tezgahlarında bolca göreceğimizi söyledi.
Avcılık Ve Kontrol Daire Başkanı Melih Er, “Avcılık üretimimizin büyük çoğunluğunu oluşturan göçmen balıklardan hamsi üretiminde geçtiğimiz sezon bir miktar azalma görülürken, özellikle palamut avcılığı yönünden son yılların en verimli sezonu yaşanmıştı. Hamsi ve palamut gibi göçmen balıkların avcılığı, balığın biyolojisi ve su sıcaklığı gibi pek çok çevresel faktöre bağlı olup, avcılık miktarları yıldan yıla farklılık göstermektedir.
Yıldan yıla görülen bu dalgalanmadan dolayı bu yıl geçen yılın tersine hamsi üretiminin daha fazla olacağı beklenebilir. Ayrıca bu yıl sezon başlangıcından itibaren Marmara’da özellikle uskumru balığında bolluk görülmektedir.” Dedi.
Vatandaşların hem denizden yakalanan, hem de modern tesislerde hijyen koşullarına uygun olarak üretilen yetiştiricilik ürünü balıkları güvenle tüketebileceklerini belirten Er, balığın ve diğer su ürünlerinin, sahip olduğu protein, enerji, vitamin gibi besin öğeleri bakımından önemli bir gıda olduğunu vurguladı.
Er sözlerine şöyle devam etti: “Bu av sezonunda palamut balığının az olacağı beklenmektedir. Buna karşın başta hamsi, istavrit, mezgit balıkları ile geçtiğimiz yıllarda nadir av veren uskumrunun bu yıl bol olacağı tahmin edilmektedir.
Balık ve diğer su ürünleri, sahip olduğu protein, enerji, vitamin ve mineraller gibi besin öğeleri ve sindirilebilirlik bakımından pek çok üstün özelliklere sahip, önemli bir gıdadır. Vatandaşlarımız hem denizden yakalanan, hem de modern tesislerde tüm sağlık ve hijyen koşullarına uygun olarak üretilen, dünyanın güvenerek yediği yetiştiricilik ürünü balıkları güvenle tüketebilirler.
Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle denizlerimizden sofralarımıza getirilen ve insanların sağlıklı beslenmesinde sayısız faydaları bulunan su ürünlerinin, halkımız tarafından bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.”
Denizlerdeki sürdürülebilirliğin sağlanması için denetimlerin aralıksız devam ettiğini söyleyen Er, çevre sağlığının ve gıda güvenliğinin sağlanması için herkese düşen görevler olduğunu hatırlattı.
Yasak avlanmayla ilgili denetimlerde vatandaşlara da görevler düştüğünü anımsatan Avcılık Ve Kontrol Daire Başkanı Melih Er, avcılık kurallarına uymayan balıkçıların nerelere ihbar edileceği hakkında bilgi verdi.
Er, “Bakanlığımız, gerek ticari gerekse amatör amaçlı yapılacak olan su ürünleri avcılığı ile ilgili düzenlemeleri yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir.
Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır.
Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkânlar seferber edilerek, bu sezonda da artırarak devam edeceğiz. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır.” dedi.
 
balıkçılık av sezonu denetim GTHB su ürünleri Avcılık Ve Kontrol Daire Başkanlığı Melih Er