Fakıbaba, İl Müdürleri ile buluştu

25 Eylül Pazartesi, 2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 81 ilin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürleri ile bir araya gelerek, Bakanlığın kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini anlattı.
Fakıbaba, İl Müdürleri ile buluştu Haber: Ayşe Gül Ulucan ŞAHİN
Kamera: Tolga URUN-Altay TÜRÜNG
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 81 ilin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlerine çeşitli tavsiyelerde bulunarak, performans kriterlerini sıraladı.
Bakan Fakıbaba, Bakanlık Atatürk Kongre Salonu’nda 81 ilin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlerine yönelik; kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin görüşüldüğü, sorunlar ve çözüm yollarının ele alındığı “Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı”na katıldı.
İl müdürlerinin illerde bakanı temsil ettiğini belirten Fakıbaba, halkla iç içe olmanın kutsal olduğunu kaydetti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çok geniş bir ağı olduğuna değinen Fakıbaba, “Hep birlikte çok çalışmamız gerekiyor dedi.
“Ülkemizin her yeri cennet, mükemmel” diyen Bakan Fakıbaba şöyle devam etti: “İl Müdürlerimizin üreticiden tüketiciye ulaşan görev ve sorumlulukları var. Bu çok önemli. İlçe müdürleriyle de bir araya geleceğiz. Her şey sizden sorulmalı. İl ve İlçe müdürleri bakanlığın taşradaki ekran yüzü. İl Müdürleri başarılıysa bakan başarılıdır”.
Fakıbaba, Türkiye’nin üretmeye ve büyümeye ihtiyacı olduğunu hatırlatarak, “Tembelliğe yer yok. Başarıya muhtacız. 66 yaşımda bu ülke için canımı seve seve veririm. Çalışacağız, sabahlara kadar çalışacağız” dedi.
Bakan Fakıbaba şunları söyledi: “Bakanlık olarak ne yaparsak yapalım. İl Müdürü yanlış iş yaparsa, bakanlığı temsil edemez. Herkese saygı duyacaksınız. Görevini suistimal edene göz kırptırmayacaksınız. Taşra birimlerimiz olan il ve ilçe müdürlüklerimiz; görevini yerine getiren, güler yüzle iş yapan, çalışkan, proje yürüten ve uygulayan, yüzde 100 başarı hedeflerse topyekün başarı sağlamış oluruz”.
Taşra birimlerine çok önemli görevler düştüğünü vurgulayan Fakıbaba, disiplinin olmadığı yerde başarı olmayacağını ve kontrolün çok önemli olduğunu söyledi.
İl Müdürlüklerinin ISO Kalite Belgesi ile tanışacaklarını belirten Fakıbaba, şu anda İstanbul, Konya ve Bursa’nın kalite belgeleri olduğunu, yakında tüm il müdürlüklerinin kalite belgesi alacağını anlattı.
“Kendimi bakanlığın en ağır işçisi olarak görüyorum” diyen Fakıbaba, ailesinin çalışanları olduğunu kaydetti. Bakanlığın politikalarının takip edilerek yerel halka doğru anlatılması gerektiğini hatırlatan Fakıbaba, “İl Müdürleri kurum personeline karşı cana yakın ve candan olmalı, özel problemlerini çözebilmeli. Liderlik budur” dedi.
“Ben sizinle başarılı ya da başarısızım. Başarısızlık bana aittir, başarı ise size ait” diyen Bakan Fakıbaba, çalışkan insanların ödüllendirilmesi gerektiğini ifade etti. İl Müdürlerinin personele rol model olması gerektiğini belirten Fakıbaba, “Dürüstlük, samimiyet, işe bağlılık, sevgi çok önemli. İl müdürleri diğer kamu kuruluşlarıyla bakanlığı başarıyla temsil etmeli. Tarım il müdürü farklı olmalı. Halkla iç içe olmalı. Kendine vizyon belirleyerek arazi çalışmalarına katılmalı. Sahada olmazsanız başarılı olamazsınız. Zamanı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Çiftçilerle, sanayicilerle, et üreticileriyle görüşeceksiniz, rapor göndereceksiniz. Haftanın bir gününde kararlar alırsınız, yapamadıklarınızı sorgularsınız. Üretici-tüketici temsilcileriyle bir araya gelin” dedi.
Dünyanın organik tarıma doğru gittiğini kaydeden Bakan Fakıbaba, organik tarım yapan illere pozitif ayrımcılık uygulanacağını söyledi. “Bitkisel üretime, iyi tarım uygulamalarına, yem bitkisi üretimine, buzağı ölümlerinin azalmasına çok önem vereceksiniz” diyen Fakıbaba, mera ıslah çalışmalarının en önemli performans kriterlerinden biri olacağını ifade etti.
“Buzağı ölümlerini tamamen durdurmamız çok önemli” şeklinde konuşan Fakıbaba, en önemli performans kriterinin bu olduğunu söyledi. Fakıbaba, “Ahırlarda, sahada çalışmamız lazım. Veterinerin ahır kokusunu alması lazım. Hayvan hastalıkları ve buzağı ölümlerini bitirin” değerlendirmesinde bulundu.
Gıda denetimlerinde sorumluluğun il müdürlerinde olduğunu kaydeden Fakıbaba şöyle konuştu: ”Gıda denetimlerine çok önem veriyoruz. Denetim tohumdan başlamalı. Lider arkadaşlarımız tohumundan, ekimine, taşınmasına, sebze haline, ambalajına kadar denetimi yapacak. Genç Çiftçi Projeleriyle ilgili çalışmalar medyada paylaşılsın. Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına her zaman pozitif ayrımcılık yapıp destek olacağız. Hayvan desteklerini artırarak kayıt altına almayı net olarak gerçekleştireceğiz. Küpeleme ücretsiz ya da destek kapsamında olmalı.” İfadesine yer verdi.
“Suyu toprakla, bilgiyi çiftçiyle buluşturacağız” diyen Fakıbaba, İl Müdürlerinin çiftçiyi bilgiyle buluşturacak liderler olduğunu kaydetti.
“Haberdar ol, haberdar et”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genel İletişim Koordinatörü ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Osman Güzelgöz de, bakanlığın iletişim mottosunun “Haberdar ol, haberdar et” olduğunu söyledi.
Güzelgöz, “Ankarasından haberdar olan bir taşra, taşrasından haberdar olan bir Ankara” olacağını belirterek, “İl müdürleri teknolojinin tamamını kullanarak haberdar olacak, haberdar edecek. Çok hızlı iletişimde olacak. Birbirinden haberdar olan bir yapı kuruyoruz. Böylece daha hızlı ve etkili işler yapacağız. Bakanlık iletişim merkezi 3 ay içinde 24 saat vatandaşa ulaşacak. İl Müdürleri de 24 saat bize ulaşabilecek. Siyasi iradenin omuzundan yük alırsak başarılı, yük yüklersek başarısız oluruz. Bakanlığın ve taşra teşkilatının emeklerini kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.
Toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Müsteşar Yardımcıları; Mehmet Hadi Tunç, Durali Koçak, Hasan Özlü, Nihat Pakdil, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genel İletişim Koordinatörü ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Osman Güzelgöz ve 81 ilin Tarım İl Müdürleri katıldı.
 
bakan fakıbaba tarım il müdürleri toplantı hedef çalışma