Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı

25 Mayıs Perşembe, 2017
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı Ankara’da başladı.
Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı Haber: Ercan AKSOY
Kamera: Ümit YILDIRIM - Mustafa COŞKUN
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yürütmüş olduğu faaliyetlerin değerlendirildiği ve Bakanlık politikalarının ülke genelinde başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı Ankara’da başladı.
Türkiye'nin 81 ilinde kendilerine bağlı ilçe müdürlükleriyle bulundukları ilin tarım ve hayvancılık alanındaki üretim faaliyetlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının politikaları doğrultusunda yönlendirerek bu faaliyetlerin başarılı bir şekilde yürütülmesi için görev yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri Ankara'da Bakanlığın üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.
Kızılcahamam'da bir otelde yapılan toplantının açılışına Bakanlık Müsteşar Yardımcıları Mehmet Hadi Tunç, Dr. Durali Koçak ve Hasan Özlü, üst düzey yöneticiler ve Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri katıldı.
Toplantının açılışında Bakanlık Müsteşar yardımcıları birer konuşma yaptılar. Mehmet Hadi Tunç yaptığı konuşmada daha önce yapmayı planladıkları il müdürleri toplantısının olağanüstü durumlardan dolayı mayıs ayında yapıldığını belirterek toplantının bir araya gelmek ve bir eşgüdüm sağlamak açısından önemli olduğunu vurguladı. Tunç konuşmasında Türkiye'deki tarımsal üretim ve hayvan yetiştiriciliği alanındaki mevcut duruma da değinerek yürütülen projeler hakkında kısa bilgiler de verdi.
Tarımsal hasıla itibarıyla dünyanın 7., Avrupa’nın ise 1. Ülkesi olduğumuzu belirten Hadi Tunç, “2023 hedeflerimiz 40 milyar dolar tarımsal ihracat ve 150 milyar dolarlık tarımsal hasıla hedefimiz var. Geçmişle ilgili bir analiz yaptım. Biz 2002 yılında 23 milyar tarımsal hasılayı 2013 yılında 61,5 milyar dolara çıkarttık. 2,5 milyar dolarlık tarımsal ihracat da 17,8 milyar dolara çıktı. Çok başarılı bir dönem geçti. Bizim süratle tarımsal hasılamızı büyütmemiz lazım. 2023 hedeflerini yakalamak üzere gerekli olan çalışmayı yapmak suretiyle tarımsal hasılayı büyütmemiz lazım.” şeklinde konuştu.
Tunç, Milli Tarım Projesi’yle başlatılan düşünce ve vizyonun ciddi bir çalışmayla tamamlanması gerektiğini ve kendi kendine yeter bir hale gelmemizi sağlayacak bir tarımsal hasılanın yakalanması gerektiğinin de altını çizdi. Hadi Tunç, istişare toplantısından hayırlı ve bereketli sonuçlar alınmasını dileyerek konuşmasını noktaladı.
Beş gün sürecek İl Müdürleri Genişletilmiş Koordinasyon Toplantısı'nda genel müdür, genel müdür yardımcıları ve ilgili daire başkanları belirlenen çalışma başlıkları altında il müdürleriyle bir araya gelerek mevcut faaliyetler hakkında bilgi alışverişi yapacak. Toplantıda ayrıca Bakanlık politikalarının başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli çalışmalar hakkında da değerlendirmelerde bulunulacak.
 
Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç Dr. Durali Koçak Hasan Özlü tarım hayvancılık il müdürleri toplantısı