Genç Çiftçi Hibe desteklerinde geri sayım başladı

17 Mart Cuma, 2017
Genç girişimcilerin merakla beklediği hibe destekleri için geri sayım başladı. Kimler destekten faydalanabilecek, kaç kişiye ne kadar hibe desteği sağlanacak, başvurular nereye ve ne zaman yapılacak? Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu WebTarım TV'ye açıkladı.
Genç Çiftçi Hibe desteklerinde geri sayım başladı

Haber: Ercan AKSOY

Kamera: Caner TOPGÜMÜŞ

Fotoğraf: Fatih COŞKUN

2016 yılında uygulanmaya başlanan ve ülke genelinde binlerce genç çiftçiye iş ve gelir imkânı sağlayan Genç Çiftçi Projesi'nin 2017 yılı başvurularına sayılı günler kaldı. Genç girişimcilerin merakla beklediği hibe destek projesinin detaylarını ve yakında yayımlanacak olan tebliği Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu anlattı.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Projesi'nin ilk kez geçtiğimiz yıl 450 milyon Türk Lirası bütçeyle uygulanmaya başlandığını ve oldukça başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirten Fıratoğlu, 15 bin girişimciye 30 biner lira destek sağladıklarını kaydetti. Fıratoğlu 2017'de destekten faydalanacak kişi sayısının ise 16 bin olacağını açıkladı.

Peki, hibe desteğine kimler başvurabiliyor?

Fıratoğlu, değerlendirme kriterleri doğrultusunda kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaptıklarının da altını çizdi.

Geçen yılki projelerin yüzde 75'inin hayvancılıkla, yüzde 25'inin de bitkisel üretimle ilgili olduğunu belirten Fıratoğlu, oranların bu sene de aynı düzeyde gerçekleşeceğini kaydetti. Bitkisel üretim desteklerini nakit olarak verdiklerini belirten Faruk Fıratoğlu, hayvancılık desteklerinde ise farklı bir yol uyguladıklarını dile getirdi.

TİGEM'in geçtiğimiz yıl özellikle büyükbaş hayvanların tamamını yurt dışından temin ettiğini belirten Fıratoğlu, Bakan Çelik'in talimatıyla bu yıl büyükbaş hayvanların yüzde 60'ının ithal edilirken yüzde 40'ının yerli kaynaklardan temin edileceğini kaydetti.

Hibe destekleriyle ilgili tebliğin hazır olduğunu ve birkaç gün içerisinde çıkacağını tahmin ettiğini belirten Faruk Fıratoğlu, projenin bu yılki bütçesinin ise 483 milyon Türk Lirası olduğunu kaydetti.