Kadın çiftçiler domates üretiyor, hayatları değişiyor

31 July Monday, 2017
Ankara’nın Beypazarı İlçesi’nde yürütülen “Kadın çiftçiler yeşil üretim ile domates üretiyor, hayatları değişiyor” projesi kapsamında eğitim alıp domates üretmeye başlayan 10 kadın çiftçi düzenlenen törende sertifikalarını aldı.
Kadın çiftçiler domates üretiyor, hayatları değişiyor Haber: Neslihan AKTAŞ
Kamera: Altay TÜRÜNG
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile birlikte yürüttüğü “Kadın çiftçiler yeşil üretim ile domates üretiyor, hayatları değişiyor” projesi Ankara’nın Beypazarı İlçesi’nde ilk meyvelerini verdi.

Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi ile tanışan 10 kadın çiftçinin kurdukları seralarda yetiştirdikleri domatesler Yoğunpelit Köyü’nde düzenlene tarla günü etkinliğinde hasat edildi.

Tarla günü etkinliğinde bir konuşma yapan Ankara Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir böyle projelere destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Gürcan Özdağ da başkanlığın faaliyetleri hakkında bilgi vererek bugüne kadar 110 bin kadın çiftçiye eğitim verdiklerini bildirdi.

Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, bu projenin Beypazarı’nda bir ilk olduğunu, kadın çiftçilerin başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.

Projeye ile eğitim alarak kurdukları seralarda domates üretmeye başlayan girişimci kadın çiftçiler adına konuşan Satı Erdoğan ise elde ettikleri sonuçlardan mutluluğunu dile getirerek, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından proje kapsamında domates yetiştiriciliği eğitimi alan kadın çiftçilere sertifikaları verildi.
Domates seralarının açılışını yapan protokol üyeleri seraları gezerek kadın çiftçilerden bilgi aldı ve ilk hasadı gerçekleştirdi.
kadın çiftçi proje domates sera tarla EYYDB GTHB beypazarı