Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor

11 August Friday, 2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında desteklenen "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor" projesi 8 ilde daha uygulanmaya başlanıyor.
Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Haber: Neslihan AAKTAŞ
Kamera: Ümit YILDIRIM
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ve İŞKUR işbirliği ile yürütülen Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor projesi ile kırsalda yaşayan kadınlar, lisanslı seyis olarak yetiştiriliyor.
İlk olarak Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hayata geçirilen, "Atlar Emin Ellerde" sloganıyla yola çıkan proje ile atçılık sektörüne 42 lisanslı kadın seyis kazandırıldı.
Teorik ve uygulamalı eğitimler sonunda lisans alacak kadın seyisler özel okullarda ve otellerin binicilik birimlerinde, haralarda ve hipodromlarda hipoterapi merkezlerinde iş olanağı bulabilecekler. 
Projenin İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Bursa, Kocaeli, Adana illerinde de uygulanmaya başlaması dolayısıyla Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ev sahipliğinde bir çalışma toplantısı düzenlendi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı İlkay Kılıç; bir kadın başkan olarak, kadınların eğitilmesine ve istihdamına yönelik projelere önem verdiğini belirtti.
Başkan Kılıç projelerin sürdürülebilir olmasının önemine dikkat çekerek, “Ben inanıyorum ki bu projeler farkındalık yaratmak açısından çok önemli. Kırsalda çalışan kadınların ve gençlerin projelerle, hibelerle desteklenmesi, istihdam edilmesi sağlıklı nesiller yetişmesi için gerekli. Kadınları motive edecek çalışmalar yapılması, proje fikrinin aşılanması önümüzdeki süreçte daha büyük başarılar getirecektir.” dedi.
Projenin ortaya çıkış sürecini ve gelinen noktayı anlatan Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Gürcan Özdağ da kadın elinin her işte olduğu gibi seyislikte de daha zarif, daha naif olduğunu, kırsaldaki kadınların bu alanda başarılı olacaklarına inandığını dile getirdi.
Hipodromu olan 8 ilden gelen yetkililer Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekim Yezdan Uzunoğlu’nun yaptığı sunumla projenin işleyiş süreci hakkında bilgilendirildi.
Elazığ’da aldığı eğitimle ile hayatı değişen kadın seyislerden Ayşegül Kısa da bu projeyle nasıl tanıştığını anlattı.
 
kadın seyis proje EYYDB TJK İŞKUR