Lezzetli turşuların başkenti

23 November Wednesday, 2016
Su, sirke, limon, tuz, türlü türlü sebze ve bunların birlikteliğiyle ortaya çıkan eşsiz bir lezzettir turşu. Turşu deyince akla ilk gelen de Çubuk'tur; Ankara'nın şirin ilçesi. Bir marka haline gelen Çubuk turşuları lezzetine lezzet katmaya ve sofralarımızı süslemeye devam ediyor.
Lezzetli turşuların başkenti

Haber: Ercan AKSOY

Kamera: Oğuzhan ŞİMŞEK - İsmail ÖZTÜRK

“Sen daha turşu suyunun iyisi nasıl olur onu bilmiyorsun”

“Sirkeyle olur”

“Limonla olur”

“Sirkesiz bir halta benzemez.”...

Hepimizin zihnine kazınmıştır Yeşilçam’ın bu unutulmaz diyaloğu. Neşeli Günler’deki Kâzım Bey ve Saadet Hanım’ın turşu limonla mı olur sirkeyle mi olur çekişmesi bizlere de neşeli anlar yaşatmıştır yıllar boyu.

Zaten sofralarımızda önemli bir yere sahip olan turşu bu filmle birlikte popülerliğini daha da artırmıştır. Çubuk turşuları da ülke genelinde lezzeti dilden dile dolaşan bir üne sahip. Havasından mı suyundan mı bilinmez derler ya, Çubuk’un turşularının lezzetinin sırrı ne bilmiyoruz ama bu enfes turşuları bizlerle buluşturan üreticilere ve işletme sahiplerine bir teşekkür borcumuz olduğu aşikâr.

Mehmet Koç da teşekkürü hak eden Çubuklu turşuculardan. Yıllardan beri Çubuk’ta turşuculuk yapıyor. Ona turşu uzmanı diyebiliriz. Çünkü turşuları sadece satmıyor, her bir turşuyu ekibiyle birlikte kendisi yapıyor. Günümüzün moda deyimiyle turşuları organik çünkü Koç, kullandığı ürünleri de bizzat kendisi yetiştiriyor. Çubuk turşularının farklı olmasının en önemli nedenlerinden biri de galiba bu.

Uzman dedik ya, bunun hakkını da sonuna kadar veriyor Mehmet Koç . Usta turşucu işini öyle seviyor ki araştırmış bulmuş ve hangi turşunun hangi rahatsızlıklar için faydalı olabileceğini öğrenmiş. Dükkânına gittiğinizde bu bilgiler eşliğinde turşuların o yönlerini de size tek tek anlatıyor, tabii uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda.

Çubuklu turşucu diğer turşucu arkadaşları gibi daha uzun yıllar bu işi yapmaya hevesli.  Tek amacı da kendisinden sonraki kuşağa bu işi sevdirmek; Çubuk turşularının o eşsiz lezzetinin mahalle mahalle, kasaba kasaba Türkiye’nin dört bir yanına yayılmasını sağlamak.

Çubuk’ta yaşayan Atakan İslam Hezer, turşu dükkânlarının müdavimlerinden. Turşuyu çok seven ve sofrasından hiç eksik etmeyen Hezer, Çubuk turşularının dünyaca ünlü olduğunu vurgulayarak herkesin bu lezzeti tatması gerektiğini söylüyor.

Limonla mı sirkeyle mi? Buna siz karar verin ama Çubuk turşularının dillere destan tadına bakmayı da ihmal etmeyin.