Okul kantinlerine sıkı denetim

19 Eylül Pazartesi, 2016
Okulların bugün açılmasıyla birlikte, dikkatler okul kantinlerinde satılan yiyeceklere ve hijyen konusuna çevrildi.
Okul kantinlerine sıkı denetim

 

Haber: Ayşe Gül Ulucan ŞAHİN

Kamera:Ümit YILDIRIM

Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

 

Okul kantinleriyle ilgili Tarım TV’ye açıklama yapan Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Laboratuvarlar Daire Başkanı Neslihan Alper, yaklaşık 48 bin 875 kişiye hijyen eğitimleri verdiklerini söyledi.

Alper, “Okul kantinleriyle ilgili 2013 yılından beri yaptığımız bir uygulama var. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimiz bizim için çok önemliler. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak birlikte çalışma yaptık. Bu kapsamda hem Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı işletmelerdeki çalışanlara, kantinlerde, çay ocaklarında, yemekhanelerde çalışan personele hem de öğretmenlerimize eğitimler verildi. Yaklaşık 48 bin 875 kişiye bu kapsamda öğretmen ve çalışanlara hijyen eğitimleri verdik. Bilgilendirmeler yapıldı. Okullarımız her sömestr en az bir kez olmak üzere denetleniyor. Geçen sene eğitim-öğretim yılı döneminde 31 bin 765 denetim yapmışız. Bu kapsamda yine olumsuz olan işyerleri için çeşitli yaptırımlar uygulamışız. Yaz ayı döneminde de yine bin 221 denetim yaptırdık okullarımıza. Olumsuzluklar bize bildirildiğinde yine ekstra denetimler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı ile sağlıklı beslenme konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Neslihan Alper, “Sağlık Bakanlığı ile işlerimiz zaman zaman örtüşüyor. Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programı kapsamında obeziteyle mücadele ile ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Türkiye’ye özgü beslenme rehberinin güncellenmesi  çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’na destek veriyoruz. Onunla ilgili çalışmalarda biz de yer alıyoruz. Ayrıca kırsalda yaşayan çiftçi kadınlara yönelik eğitimlerimiz var. Piyasada satılan ürünlerin tuz oranlarının azaltılması, halkımızın daha tuzsuz beslenmeye yönelmesi adına desteğimiz var. Meyve suyuna eskiden 150 grama kadar şeker konabiliyordu yeni düzenlemeyle biz bunu kaldırdık.  Daha az şeker kullanılması yönünde Sağlık Bakanlığına bu konuda destek vermiş oluyoruz” şeklinde konuştu.