8.Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması

16 December Friday, 2016
8.Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Ödüle layık görülen fotoğrafların sahipleri Ankara’daki törende buluştu. Sergi açılışını da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş yaptı.
8.Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması Haber   : Bircan ACAR
Kamera: Oğuz OĞHAN
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
"8. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması" ödül töreni ile sergi açılışı, Bakanlık ile Denizbank iş birliğinde Ankamall AVM'de gerçekleştirildi.
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, söz konusu yarışma ve ödül töreninin toplumsal farkındalığın oluşması açısından önemine dikkati çekerek, gıdada, tarımda, hayvancılıkta katma değer oluşturanlara teşekkür etti.

Bin yıldır yaşanılan coğrafyada tarımın ana tema olduğunu vurgulayan Daniş, "Bereketli ve iklim olarak zengin Türkiyemizde soframıza gelen her şeyi alın teriyle üreten çiftçilerimiz var. Tarım, her türlü olumsuzluğa maruz kalabildiğiniz, sabır ve metanet gerektiren bir alan. Bu kadar kutsal bir görevi yapanlar da kutsiyetten nasibini alanlardır." diye konuştu.

Daniş, Türkiye'nin zor günler yaşadığını anımsatarak, "Birlik ve beraberliğimizi pekiştirmemiz gereken zamanlar yaşıyoruz. Bu organizasyonun da böyle bir zamanda olmasını son derece anlamlı buluyorum. Medeniyet yolculuğumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz " ifadelerini kullandı.

DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak da 1 milyonu çiftçi olmak üzere 10 milyon müşterileri bulunduğunu belirterek, ödül töreni ve sergi açılışının tarımın kırsaldan çıkarılarak, şehrin gündemine taşınması bakımından önemli olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının DenizBank desteğiyle düzenlediği Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında, tarım, hayvancılık, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, üretici, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflar yer aldı.

Toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesini amaçlayan yarışma, genel, çiftçi, öğrenci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları, DenizBank çalışanları ve tematik olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirildi.

Tematik kategori, 2016 yılında Türkiye'de ilk defa düzenlenen EXPO 2016 Antalya'nın da teması olan "Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya - Çiçek ve Çocuk" olarak belirlendi.

50 bin lira tutarında ödülü bulunan yarışmaya bu yıl 529 katılımcı, 2 bin 317 eserle katıldı. Devlet Sanatçısı Ozan Sağdıç, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Arslan Güven, DenizBank Kültür Sanat Danışmanı Perihan Yücel, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Şevket Barca'dan oluşan seçici kurulun değerlendirmeye aldığı eserlerden 18 eser ödül, 120 eser ise sergileme ve albüm çalışması için seçildi.

Ali Haydar Ceylan'ın jüri özel ödülüne layık görüldüğü yarışmada, diğer kategorilerde ise 2 bin ile 4 bin lira arasında değişen ödüller verildi.
Ayrıca Gülşen Yıldız Özel Ödülü’nü de yarışmacıya abisi Ali Yıldız teslim etti. 

Öte yandan, bulunduğu yörede çalışmaları sonucunda farklılık oluşturan yayımcı personelin ortaya çıkarılması, çalışmalardan herkesin haberdar olması, yararlanması, bu çalışmaların ödüllendirilmesi suretiyle motivasyonun, tarımsal yayımın öneminin ve etkilerinin vurgulanması amacıyla Bakanlık tarafından düzenlenen Tarıma Değer Katanlar Yarışması Ödül Töreni bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi. Jüri özel ödülü yanında, mansiyon ödülleri, birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri sahiplerine takdim edildi.
 
8.Tarım ve İnsan fotoğraf GTHB Mehmet Daniş Ankamall yarışma