Anneye mis kokulu hediye

18 May Thursday, 2017
Baharın müjdecisi rengarenk mis kokulu çiçekler doğada, evimizde, balkonumuzda, işyerimizde gözlerimizi şenlendiriyor. Süs bitkileri, 14 Mayıs Pazar günü kutlayacağımız Anneler Günü için de alternatif hediye seçeneklerimizin ilk sırasında yer alıyor.
Anneye mis kokulu hediye Haber: Ayşe Gül Ulucan ŞAHİN
Kamera: Ümit YILDIRIM
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

Çiçekleri kendisine baş tacı yapan tek mevsimdir ilkbahar. Petunya, kadife, lavanta, kekik, gül, ateş, küpeli, sardunya, begonya, yıldız, kadife, menekşe ve ortanca… Daha nicesini sayamadığımız mis kokulu çiçekler sarar her yanımızı. Bizi biz yapan annelerimize sevgimizi göstermek için de hediye olur bu narin bitkiler.

İç mekân-dış mekân bitkileri ve kesme çiçekler şeklinde üç ayrı kategoride üretimi yapılan yüzlerce türdeki süs bitkisi hayatımızı renklendirir.

Süs bitkisi üretiminde ülke olarak söz sahibiyiz. Süs bitkileri yetiştiriciliğinde uygun iklimsel ve coğrafi koşullarımızla, pazar ülkelere yakınlığımızla önemli avantajlarımız bulunuyor.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yapılan derlemeye göre, ülkemizde süs bitkilerinin üretim değeri yaklaşık 1 milyar dolar. Geçen yıl yaklaşık 49 bin dekar alanda 1,5 milyar süs bitkisi üretimi gerçekleştirildi. Süs bitkisi ihracatımız 81 milyon 614 bin dolar, ithalatı da 87 milyon 244 bin dolar oldu. 2016 yılında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırayı 16,6 milyon dolar ile Hollanda alırken, bu ülkeyi İngiltere ve Türkmenistan izliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, süs bitkisi yetiştiricilerine 2015 yılından itibaren iyi tarım uygulamaları kapsamında destek vermeye başladı.

Çiçek üreticilerinin yerel yönetimlerden bir beklentisi var. Yerel yönetimler her yıl çevre düzenlemelerinde kullanılacak bitkileri yayınlarsa, üreticiler buna göre üretim yapacak, böylelikle ithalat da azalacak.
Çeşit çeşit renkleriyle güzel görüntüler sunan çiçekleri korumakta üzerimize düşen görevleri yapalım, annelerimize bu özel günlerinde ruhlarını okşayacak bir çiçek almayı ihmal etmeyelim…
anneler günü çiçek gül petunya kadife